GeriDünya İşçi Partisi'nin lideri Eylül'de belli olacak
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İşçi Partisi'nin lideri Eylül'de belli olacak

İngiltere'de yapılan genel seçimin ardından 13 yıl aradan sonra muhalefet partisi olan İşçi Partisi, yeni liderini 25 Eylül'de açıklayacak.

Partinin Manchester kentinde yapılacak yıllık kongresinin ilk gününde açıklanacak yeni genel başkan için şimdilik iki aday bulunuyor. İşçi Partisi hükümetinin Dışişleri Bakanı David Miliband'le, yine eski hükümetin Enerji Bakanı olan erkek kardeşi Ed Miliband, İşçi Partisinin yeni liderliği için adaylığını geçen hafta açıklamıştı.

Aralarında eski Eğitim Bakanı Ed Balls'un da bulunduğu birkaç İşçi Partili milletvekilinin daha liderlik yarışı için adaylığını koyması bekleniyor.

İşçi Partisi genel başkanlığını üç yıl yürüttükten sonra bıraktığını açıklayan eski Başbakan Gordon Brown'un ardından, liderliği vekaleten Başkan Yardımcısı Harriet Harman yürütüyor.

Yeni genel başkanı, İşçi Partili milletvekilleri ve üyeler, yapılacak oylamayla belirleyecek. Aday olmak isteyen kişinin en az 33 milletvekilinin desteğini alması gerekecek ve oylama 16 Ağustos-22 Eylül tarihleri arasında yapılacak. Oylamanın sonucu ise İşçi Partisi yıllık kongresinin ilk günü olan 25 Eylülde açıklanacak.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle