Dünya Haberleri

DÜNYA

  İşçi çocuğu belediye başkanlığına aday

  AA
  16.08.2017 - 12:07 | Son Güncelleme:

  Almanya’ya işçi çocuğu olarak gelen, mali müşavir Muhsin Şenol, Offenbach Büyükşehir Belediye Başkanlığı için aday oldu.

  ÇANKIRI doğumlu Muhsin Şenol (44), Almanya’ya 1980’de işçi çocuğu olarak geldiğini, o günden bu yana Offenbach’ta yaşadığını, burada eğitim aldığını ve iş kurduğunu anlattı. Offenbach Büyükşehir belediye başkanlığına adaylığının bir ön hikayesi olduğunu belirten Şenol, “Almanya’da ilk siyasi deneyimimi bu kentte yaşadım. Uyum Meclisi’ne aday oldum ve sonra başkan oldum. Daha sonra Eyalet Uyum Meclisi’ne görevli olarak gönderildim. Fakat bu kurumun siyasi etkinliği veya siyasi ağırlığı çok fazla olmadığı için mevcut Alman partilerinde görev almak istedim ve SPD, FDP gibi partilere öğrenci olarak üye oldum” dedi.

  PARTİLERDEN UZAKLAŞTIM
  Muhsin Şenol, 1990’lı yıllarda göçmenler açısından durumun şu andakinden daha zor olduğunu vurgulayarak, şunları kaydetti:
  “Kara saçlı, kara gözlü bir Türk’ün, partilerin içinde aktif rol alması pek mümkün değildi. Almanya’nın henüz bir Türk siyasetçi için hazır olmadığını düşünerek partilerden uzaklaştım. Uzun süre özellikle şehir siyasetini takip ettim. 2010 yılına kadar... 2010 yılında kentteki mevcut yabancı kökenli sivil toplum kuruluşlarını bir masada topladım ve bir karara vardık. Kendimiz bir seçmen grubu oluşturmaya karar verdik.”
  Şenol, belediye meclisi seçimlerine Forum Neues Offenbach (FNO) olarak katıldıklarını ve fraksiyon tarafından da bu yılın ilk yarısında ortak bir kararla adaylığa layık görüldüğünü kaydetti.
  10 Eylül’de sona erecek büyükşehir belediye başkanlığı seçimi için diğer 6 adayla yarışacağını ve bunlar arasında tek yabancı kökenli aday olduğunu belirten Şenol, “Kentte yaklaşık 91 bin seçmenimiz var. Bunların arasında yaklaşık 25 bini AB vatandaşı ve 66 bini de Alman vatandaşı... Alman vatandaşı seçmenler içinde Tük kökenli seçmen sayısı ise 12 bin civarında. Toplam göçmen kökenli seçmen sayısı 40 bine yakın... Ancak ben her kesime hizmet götürmek isteyen bir adayım” diye konuştu.

  BURASI BİZİM VATANIMIZ
  Göçmen ağırlıklı bir kentte sadece göçmen kökenli vatandaşlara yönelik hizmetler hedeflemediğini ifade eden Şenol, şöyle dedi:
  “Ebette bizim bir ana vatanımız var. Ancak geldiğimiz bu topraklar bizim vatanımızdır. Ceddimiz de bulunduğu topraklardan her zaman göç etmiştir. Göç ettiği yerleri de vatan ilan etmiştir. Maalesef ki zamanımızda Almanya’da yaşayan vatandaşlarımız Almanya’nın da vatanları olduğunu bilinçaltında kabullenmekte güçlük çekiyorlar. Artık misafir değiliz, kalıcıyız ve buralıyız. Bulunduğumuz şehirleri de memleket kabul edelim. Herkesin vatanına, memleketine karşı sorumlulukları vardır. Bu ana sorumluluklardan biri mevcut sisteme katkı sağlamaktır. Bu bağlamda vatandaşlarımız sorumluluklarını yerine getirme anlamında sandığa gitsinler ve oylarını kullansınlar.”
  Herkesten desteğini beklediğini belirten Şenol, seçmenlerin 10 Eylül’e kadar Offenbach belediye binasının 11’inci katında oy kullanabileceğini söyledi.

  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı