GeriDünya ‘İşbirliğini sürdürmeyi hedefliyoruz’
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

‘İşbirliğini sürdürmeyi hedefliyoruz’

‘İşbirliğini sürdürmeyi hedefliyoruz’

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, “Türkiye, ABD’nin işbirliği içinde çalışmayı sürdürmeyi hedeflediği bir NATO ortağıdır” dedi.

51. Güneydoğu Asya Uluslar Birliği (ASEAN) Dışişleri Bakanları Toplantısı için Singapur'da bulunan Pompeo, gazetecilere yaptığı açıklamada, FETÖ ve PKK adına suç işlediği gerekçesiyle ev hapsinde tutulan ABD’li pastör Andrew Craig Brunson meselesinde yaşanan gerginliğe rağmen ABD ve Türkiye'nin değerli ortaklar olduğunu dile getirdi. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile görüşmesinde bu konuların gündeme geldiğini ifade eden Pompeo, zorluklara rağmen yakın ve birlikte iyi çalışabilen ABD ve Türkiye'nin, NATO ittifakı çatısında ve diğer mevzularda bir arada çalışmayı sürdüreceğini kaydetti. Pompeo, “Türkiye, ABD'nin işbirliği içinde çalışmayı sürdürmeyi hedeflediği bir NATO ortağıdır” diye konuştu.

Çavuşoğlu ile görüşmesinde Brunson'ın serbest bırakılması ve ABD'ye dönmesine izin verilmesi isteklerini açıkça dile getirdiğini belirten Pompeo, ABD Dışişleri Bakanlığı’nın bazı yerel çalışanlarının da serbest bırakılması gerektiğini söyledi. Pompeo, "Gelecek günlerde bunun olduğunu göreceğimizi ümit ediyorum” dedi.
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da Pompeo ile yaptığı görüşmenin yapıcı olduğunu, meselelerin bir görüşmede çözülmesinin beklenmemesi gerektiğini belirterek, gelecek zaman içinde yakın diyalog ve işbirliği içinde çalışma kararı aldıklarını söylemişti. 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle