GeriDünya ISAF’ın komutası yine Mehmetçik’te
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

ISAF’ın komutası yine Mehmetçik’te

Türkiye, Afganistan’da NATO şemsiyesindeki Uluslararası Güvenlik Gücü’nün (ISAF) komutanlığını iki yıl aradan sonra ikinci kez bugün resmen devralacak. Görev devir teslim töreni bugün Kabil’de yapılacak.

HAZİRAN 2002- Şubat 2003 tarihleri arasında ISAF Komutanlığı’nı üstlenen Türk askeri, bu kez 6 ay süreyle görev yapacak. İstanbul’daki NATO Kolordusu olarak bilinen 3. Kolordu Komutanı Korgeneral Ethem Erdağı ISAF komutanı olacak. Ankara 28. Mekanize Piyade Tugayı da 3. Kolordu’nun komutasına girecek.

Tugayın kendi komutasındaki 900 kişilik subay, astsubay, er ve erbaştan oluşan birliği, subay-astsubaylardan oluşan İstanbul’daki 3. Kolordu Karargáhı ile birleşecek. Afganistan’ın başkenti Kabil’deki Türk Gücü personel sayısı 1421’e ulaşacak. Türk Birliği komutasına Almanya, Norveç, Fransa, İngiltere, Kanada ve İtalya da asker verecek. Mehmetçik devriye görevleri sırasında HK-33 otomatik piyade tüfeği taşıyacak ve kendisine karşı konulması durumunda ateş yetkisine de sahip olacak. Türk birliği Bixi makineli tüfek, RPG-7 roketatar, MK-19 bombaatar, 81 milimetrelik havan, Nikon dürbün, Kanas keskin nişancı tüfeği, gece görüş ve GPS cihazları ile Baykuş termal kameraya da sahip olacak. ISAF Komutanlığı’nı üstlenecek 3. Kolordu’nun 1. Ordu Komutanlığı’na bağlı olması nedeniyle, devir teslim törenine 1. Ordu Komutanı Orgeneral Hurşit Tolon katılacak. Tolon ve diğer askeri yetkililer dün Ankara’dan Kabil’e gitti.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle