Dünya Isaac Newton’ın kıskançlığı bilimsel gelişmeyi engellemiş
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Isaac Newton’ın kıskançlığı bilimsel gelişmeyi engellemiş

17'nci yüzyıl dahilerinden, İngiltere'nin gelmiş geçmiş en büyük fizikçi ve matematikçilerinden Sir Isaac Newton'un rakip meslektaşlarını engellediği ve kinciliğinin bilime de zarar verdiği öne sürüldü.

The Times Gazetesi'nin haberine göre, Mühendislik ve Fizik Bilimleri Araştırma Konseyi Başkanı David Clark ile tarih öğretmeni oğlu Stephen Clark'ın ‘‘Newton'un Zalimliği’’ adlı kitabı geçenlerde piyasaya çıktı. Yerçekimi dahil birçok keşfe imza atan Newton'la ilgili çarpıcı iddialar ortaya atan David Clark'a göre Newton hiç şüphesiz olağanüstü keşifleri olan, müthiş bir dahiydi. Ancak karanlık bir yüzü de vardı. 1703'te Kraliyet Derneği Başkanı olur olmaz Edmond Halley gibi yardımcılarının yolunu açarken, Flamsteed, Gray ve Leibniz gibi sevmediği bilim adamlarına cephe aldı. Prestijini ve konumunu bazı meslektaşları aleyhinde kullanmakta hiç tereddüt etmedi ve düpedüz öç alıyordu. Böylece bilimsel gelişmenin önüne taş koydu. Stephen Gray elektriğin keşfinin öncülerindendi. Ancak Gray sırf Flamsteed ile dostluğu yüzünden Newton'un hışmına uğradı. Gray araştırmalarının sesini duyuramadı. Newton'un 24 yıllık başkanlığı döneminde Kraliyet Derneği'nin yayın organı olan dergide Gray'in tek bir yazısı çıktı. Gray aslında telgrafı icat etti. Newton, Gray'e arka çıksaydı elektrik alanında çok daha hızlı gelişmeler kaydedilirdi.

İSİMSİZ KAHRAMANLAR

‘Newton'un Zalimliği’’ kitabında adları pek duyulmayan, 17'nci yüzyıl sonu ile 18'nci yüzyıl başlarındaki iki değerli bilim adamının Newton'un gazabına uğraması vurgulanıyor. Bunlardan biri Kraliyet Derneği'nin ilk gökbilimcisi olan John Flamsteed. Greenwich'deki Kraliyet Gözlemevi'nde yıllarca uğraşıp gökyüzünün haritasını çıkaran Flamsteed, Newton'un baskıları sonucu verileri tam olgunlaşmadan duyurmak zorunda kaldı. Newton'ın asıl derdi ise Ay'ın hareketine dair geliştirdiği teorisini test etmekti ve bu yüzden Flamsteed'in çok özel bilgilerine ihtiyacı vardı. 1713'te ‘‘Principia Mathematica’’ kitabını yayınlayan Newton, Flamsteed'in astronomi bilgilerinden yararlanmasına karşın referanslarında adından hiç söz etmedi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle