GeriDünya İrlanda'da Fine Gael zafere koşuyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İrlanda'da Fine Gael zafere koşuyor

İrlanda'da Fine Gael zafere koşuyor
refid:17138316 ilişkili resim dosyası

İrlanda'da önceki gün yapılan milletvekili genel seçimi için oy sayımı sürerken, muhalefetteki Fine Gael partisinin iktidara geleceği neredeyse kesinleşti.

"Devredilebir tek oy sistemi"ne göre düzenlenen ve katılım oranının yüzde 70,1 olduğu seçimde, vatandaşların öncelikli tercihlerini belirleyen ilk sayımda Fine Gael yüzde 36,1, İşçi Partisi yüzde 19,4, Fianna Fail yüzde 17,4 ve SinnFein yüzde 9,9 oranında oy aldı.

 

Fine Gael lideri Enda Kenny, 43 seçim bölgesinden ilk sonuçların gelmesiyle yaptığı açıklamalarda ihtiyatla da olsa zaferini ilan etti ve ülkenin her alanda büyük bir değişimin eşiğinde olduğunu söyledi.

 

Oy sayımı henüz tamamlanmasa da ülke genelindeki sayım merkezlerinden gelen sonuçlar, Fine Gael'in sandıktan birinci parti olarak çıkacağını gösteriyor.

 

Sürekli güncellenen rakamlara göre, şu ana kadar İrlanda parlamentosunun 166 sandalyeli alt kanadı Dail'da Fine Gael 63, İşçi Partisi 33, Fianna Fail 16,Sinn Fein 13, bağımsız adaylar ve diğer partiler toplam 14 sandalye kazandı.Yeşiller Partisi ise şu ana kadar milletvekili çıkaramadı.

 

Erken sonuçlar Fianna Fail ve eski koalisyon ortağı Yeşiller Partisi dışında tüm partilerin Mayıs 2007 seçimine oranla oylarını artırdığını ortaya koyuyor.

 

Tek başına iktidara gelecek oyu toplayamayacağı sanılan merkez sağ Fine Gael'in, merkez sol İşçi Partisi ile koalisyon oluşturabileceği ya da bağımsız milletvekillerinin desteğiyle hükümet kurabileceği belirtiliyor.

 

İrlanda'daki seçim sistemine göre seçmenlerin oy pusulasına sırayla yazdığı adaylar, sayım sırasında belirlenen kotayı geçtiği takdirde milletvekili seçilmeye hak kazanıyor, fazla oylarsa seçmenlerin sıradaki tercihlerine göre diğer adaylara dağıtılıyor.

       

HALK CEZALANDIRDI

Açılan sandıklardan çıkan sonuçlar, uzun süredir hükümetin ekonomi politikalarına karşı olan halkın, Fianna Fail ve eski koalisyon ortağı Yeşiller Partisi'ne "ağır bir ceza verdiği" şeklinde yorumlanıyor.

 

Siyasi değerlendirmeler, Mayıs 2007'de yapılan genel seçimde 78 sandalye kazanan Fianna Fail'in oy oranının, parti tarihi boyunca yüzde 39'un altına inmemiş olduğuna işaret ediyor.

 

Seçime haftalar kala görüş ayrılıklarını gerekçe göstererek hükümetten çekilen Yeşiller Partisi, bu son manevraya rağmen halkın öfkesinden kurtulamamış görünüyor.

 

Ekonomik krizin üstesinden gelebilmek için alınan katı önlemler çerçevesinde kamu harcamalarından kesintilere ve vergi artışlarına karşı çıkan halk, Avrupa Birliği ve Uluslararası Para Fonu'ndan yardım talep etmek durumunda kalınmasına da tepki göstermişti.

       

ENDA KENNY KİMDİR?

İrlandalıların, seçim öncesinde siyasi hayatına son verdiğini ve tekrar aday olmayacağını açıklayan Brian Cowen'in yerine başbakan koltuğunda görmek istediği Enda Kenny, 1954'ten 1975'e kadar Fine Gael için çalışan babası Henry Kenny'nin siyasi mirasını devralarak 24 yaşındayken aktif siyasete atıldı.

 

İlkokul öğretmenliği yaparken 1975 yılında meclise girdiğinde "en genç milletvekili" sıfatını taşıyan Kenny, o dönemden bu yana milletvekilliğini kesintisiz sürdürmeyi başardı.

 

Fine Gael'in başına Haziran 2002'de geçen Kenny, 1994-97 yılları arasında Turizm ve Ticaret Bakanlığı yaptı.

 

 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle