GeriDünya Irkçılar defolun
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Irkçılar defolun

Irkçılar defolun
refid:7528066 ilişkili resim dosyası

Frankfurt’un Hausen semtine yapılması planlanan camiye karşı çıkan aşırı sağcı NPD partisi (Almanya Nasyonal Demokrat Parti) dün yüzlerce kişi tarafından protesto edildi.

Aralarında çok sayıda Türk’ün de bulunduğu halk "Şehrimizde yabancı düşmanlarını istemiyoruz" mesajı verdi. NPD yanlıları ise caminin yapılacağı alanda toplanıp yapılan konuşmalarla kin saçtı. Sayıları 120’yi geçmeyen aşırı sağcıları yüzlerce polis korudu.

NPD’lileri protestoya 1000 kişi katıldı. Mitingte konuşan Frankfurt Anakent Belediye Başkanı Petra Roth, "Birçok ulustan göçmenlerin barış içinde yaşadığı Frankfurt’ta ırkçıların yeri kesinlikle yok. NPD ve sempatizanları, şehrimizden defolun" dedi. Roth, Frankfurt’ta dil ve din özgürlüğünün baskı altına alınmasına kesinlikle karşı olduğunu da vurguladı. Hausen’deki camiyi yapmak isteyen ’Hazreti Fatma Toplumu’ adına konuşan Avukat Ünal Kaymakçı da kendilerine verilen desteğin sevindirici olduğunu söyleyerek, "Her geçen gün bize destek verenlerin sayısı artıyor. Frankfurt’un bir parçasıyız. Biz kendimizi Frankfurtlu olarak görüyoruz" dedi. Frankfurt Yabancılar Meclisi Başkanı Enis Gülegen ise, "Frankfurt’ta huzur bozmak istiyorlar. Ama görülüyorki huzuru bozamayacaklar" dedi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle