GeriDünya ‘Irkçı’ denilen bakan yolsuzluktan gidebilir
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

‘Irkçı’ denilen bakan yolsuzluktan gidebilir

‘Irkçı’ denilen bakan yolsuzluktan gidebilir
refid:12207094 ilişkili resim dosyası

İsrail Dışişleri Bakanı Avigdor Lieberman, hakkında yolsuzluk iddiasıyla dava açılması halinde istifa edeceğini açıkladı.

Irkçılık suçlamalarına rağmen Dışişleri Bakanlığı’na getirilen Lieberman’ın görevi bırakması durumunda Ortadoğu barış sürecinde taraflar daha kolay ilerleme kaydedebilir.

Polis Yolsuzlukla Mücadele birimi, para aklamak, rüşvet almak, adaleti yanıltmak ve bir tanığa baskı yapmak gibi suçlamalarla, İsrail Başsavcılığı’na Lieberman hakkında dava açılması tavsiyesiyle dosya iletti.

31 yılla yargılanabilir

Lieberman’ın paravan şirketler ve hesap ağı kurarak, 9 yılda 10 milyon şekel (yaklaşık 2,5 milyon dolar) yasa dışı gelir sağladığı öne sürülüyor. Lieberman, “Geriye dönme imkanım olsa yine aynı şekilde davranırdım” diye konuştu. Ön duruşmanın ardından dava açılırsa 31 yılla yargılanacak olan Lieberman bakanlığı bırakacak.

Başbakan da böyle gitmişti

İSRAİL’in bir önceki başbakanı Ehud Olmert’te, hakkındaki yolsuzluk soruşturmaları üzerine geçen eylülde istifasını vermişti.
Polis tarafından onlarca kez sorgulanan Olmert, yasadışı bağış kabul ettiğine dair iki ciddi iddiayı reddetse de, partisinin yıpranmaması adına liderlikten çekilmişti. Olmert’in aylarca üstüste sorgulanması, Suriye ile dolaylı müzakereleri de aksatmıştı. Olmert’i siyasetten silen Başsavcı Menahim Mazuz, şimdi Avigdor Lieberman soruşturmasını yürütüyor.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle