GeriDünya Irinia filia elefteria
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Irinia filia elefteria

Irinia filia elefteria
refid:16888970 ilişkili resim dosyası

Atina Barosu “Büyük Ayrılık” kitabının yazarı CHP Grup Başkanvekili ve İzmir Milletvekili Kemal Anadol için özel bir tören düzenledi.

Törende Anadol’un hayatı, siyasi kariyeri, Türk-Yunan ilişkilerine bakışı ve yazarlığı hakkında konuşmalar yapıldı. “Inten Synergy” adlı sivil toplum örgütünün başkanı ve İstanbul Üniversitesi Öğretim Üyesi adli tıp uzmanı Ersi Abacı slaytların eşliğinde Anadol’un yaşamını ve siyaset hayatını anlattı.
Eşsiz bir roman yazmış
Avrupa Birliği Çevre Komisyonu üyesi Avukat Yorgo Kremlis, “Büyük Ayrılık”ın herkesin okuması gereken bir roman olduğunu belirterek, “Anadol, Türk kimliğini aşarak, tamamen tarafsız ve eşsiz bir roman yazdı. (Yunan Başbakanı) Papandreu nasıl (Başbakan) Erdoğan için ‘kardeş’ dediyse ben de Anadol’u kardeş sayıyorum ve burada herkesin de benimle aynı duygular içinde olduğuna inanıyorum” dedi. Atina Üniversitesi Öğretim Üysi Prof. Spiros Flogaitis de, “Büyük Ayrılık”ın yalnızca bir roman değil aynı zamanda Türkler ve Yunanlıların tarihini anlatan ender eserlerden birisi olduğunu vurgulayarak, “Anadol’a teşekkür ederiz. Bugün aramızda bulunması büyük şereftir. Büyük Ayrılık kitabı, tarihe yeni bir bakış açısı ile yaklaşan ve iki halk ilişkilerinde geleceğin temellerini atan bir eserdir” diye konuştu.
Biz politikacılara bırakmayın
Kemal Anadol ise Yunanistan’da, Türkiye’de ve daha başka ülkelerde tarihin bilim dalı olarak değil de propoganda aracı olarak kullanıldığını vurgulayarak, “Türk-Yunan ilişkileri, Türk-Yunan dostluğu biz politikacılara bırakılamayacak kadar ciddi bir meseledir” dedi. Anadol, siyasetçilerin tarihi kavga etmek için değil ders almak için kullanmaları gerektiğini de belirtti. Kemal Anadol’un konuşması sırasında cep telefonu Yunanca melodi ritmiyle çalınca salonda alkış koptu. Anadol konuşmasını Yunanca, “Irini, filia, elefteria” yani “Barış, dostluk, hürriyet” diyerek tamamladı.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle