GeriDünya İranlı kadın milletvekili Elahe Kulayi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İranlı kadın milletvekili Elahe Kulayi

Dilerim Merve olayı bizde tekrarlanmaz

İRAN'ın başkenti Tahran'da ilk turda seçilen Tahran Üniversitesi Öğretim üyesi kadın milletvekili Elahe Kulayi, kıyafeti konusunda, mecliste ‘Merve Kavakçı vakasının tekrarlanmamasını’ diledi.

Azad Gazetesi'nin bugünkü haberine göre, reformcu İran İslami Katılım Partisi listesinden aday gösterilen ve % 36 oy alarak 13. sıradan milletvekili seçilen Kulayi, Öğrenci Haber Ajansı'na verdiği demeçte, şu ifadeleri kullandı:

‘İslami bir toplum için kabul edilebilir kıyafet, İslami değerlerin göstergesi olan bir kıyafettir. Dolayısıyla onun özel bir biçim veya formu üzerinde ısrar edilmemelidir. Çünkü kadınların özgür seçim haklarına saygı gösterilmesi gerekir. Kıyafetimin türü konusunda baskıyla karşı karşıya kaldığım takdirde, zorunlu olarak direneceğim. Dilerim ki Merve Kavakçı vakası bizim toplumumuzda tekrarlanmaz’.

Gündelik hayatında ve üniversitede öğretim üyeliği görevi sırasında örtünmek üzere çarşaf değil, manto ve başörtüsü giyen Eleha Kulayi, ilk kez olarak, seçim propaganda broşürlerine çarşaflı değil, manto ve sıkı bağlanmış başörtüsüyle çekilmiş fotoğraflarını koymuştu.

OTOBÜSTE AYRIMA HAYIR

Reformcu listeden Tahran milletvekili seçilen, İslam Cumhuriyeti Kadınlar Derneği üyesi ve şair Fatıma Rakei ise otobüslerde erkeklerle kadınların ayrı olması veya üniversitelerde kadınlarla erkekler, arasına perde veya duvar çekilmesinin, ‘gerçekten korkunç ve küçültücü bir hareket’ olduğunu söyledi. Rakei ‘Bizim kadınlarımız, kültürel gelişme bakımından kendilerine yönelik her türlü hakarete karşı koyma aşamasına geldikleri zaman, sokağa çıkıp ‘Beni niye üniversitede kardeşimden ayırıyorsunuz? Niye beni otobüste kardeşimden ayırıyorsunuz? Siz beni küçültüyorsunuz. Bu, bana ve kardeşime en büyük hakarettir' diye bağırabilir. Ancak maalesef hala o kültürden çok uzaktayız' dedi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle