Dünya Haberleri

DÜNYA

  İran'la nükleer çözümde Türkiye sürprizi

  Hürriyet Haber
  09.11.2009 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu (UAEK) Başkanı Muhammed El Baradey, İran'ın elindeki düşük ölçekte zenginleştirilmiş uranyumun Türkiye'ye gönderilmesi önerisinde bulundu.

  Bloomberg internet sitesinin, PBS kanalının UAEK Başkanı ile yaptığı bir söyleşiye dayanarak duyurduğu habere göre, El Baradey, İran'ın nükleer faaliyetleri konusunda ABD ve Avrupa;nın kaygılarını azaltabilecek bir yol olarak Türkiye teklifini ortaya attı. 

  UAEK'nin, ABD, Rusya ve Fransa tarafından da kabul edilen önerisi, İran'ın düşük ölçekte zenginleştirdiği uranyumun yüzde 80'ini iade edilmek kaydıyla yüzde 20 oranında zenginleştirmek için Rusya'ya, yakıta dönüştürülmesi için de Fransa'ya gönderilmesini öngörüyor. Ancak Tahran yönetimi bu öneriye sıcak bakmazken, yüzde 20 oranında zenginleştirilmiş uranyumu doğrudan satın almak istediğini belirtiyor.

  El Baradey ise söyleşide, bu konuda yaşanan çıkmazı aşabilmek için yeni bir teklifte bulunarak, İran'ın zenginleştirilmiş uranyumunu Türkiye'ye göndermesini, daha sonra Tahran'daki araştırma reaktörü için yakıtı da Rusya'dan almasını önerdi.

  İRAN, TÜRKİYE'YE ÇOK GÜVENİYOR

  İran'ın Türkiye'ye çok güvendiğine ve ABD'nin de Türkiye konusunda rahat olduğuna dikkati çeken El Baradey, bu açıdan teklifinin işleyebileceğini ifade etti.

  El Baradey, teklifi Türk hükümetine henüz sunmadığını, ancak Türk yetkililerin de uranyum malzemesini UAEK gözetiminde tutmaya olumlu bakacağını düşündüğünü kaydederken, İran'ın, teklifi halen değerlendirmekte olduğunu sözlerine ekledi.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı