GeriDünya İran'la AB görüşmeleri devam edecek
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İran'la AB görüşmeleri devam edecek

İran'ın nükleer programına ilişkin AB ile sürdürdüğü müzakerelerin devam edeceği belirtildi.

İran Adalet Bakanı ve hükümet sözcüsü Gulamhüseyin İlham, Ulusal Yüksek Güvenlik Konseyi (UYGK) Genel Sekreteri ve nükleer konulardaki başmüzakereci Ali Laricani'nin istifasından sonra, AB Yüksek Temsilcisi Javier Solana ile salı günü yapılacak görüşmenin olup olmayacağının sorulması üzerine, “Laricani'nin istifası, programı değiştirmeyecek, görüşmeler sürecek” dedi.

İlham, salı günkü toplantıya, Avrupa ve Amerika kıtası ülkelerinden sorumlu Dışişleri Bakan Yardımcısı Said Celili'nin katılacağını bildirdi.
Laricani'nin “şahsi nedenlerle” istifa ettiğini söyleyen İlham, “Bu istifa, nükleer programda bir değişiklik olduğu anlamına da gelmiyor. AB ile müzakereler belirlenen çerçevede devam edecek” diye konuştu.

Bu arada, İran haber ajansları, Laricani'nin yerine Dışişleri Bakan Yardımcısı Said Celili'nin getirileceğini duyurdu, ancak bu haber henüz teyit edilmedi.
İran devlet televizyonu genel müdürlüğü de yapan Laricani, 2005'teki cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Ahmedinejad'a rakip olmuş ancak kazanamamıştı.
İran'ın dini lideri Ayetullah Ali Hamaney'e yakınlığıyla bilinen Laricani, Ahmedinejad tarafından, UYGK Genel Sekreterliği ve nükleer başmüzakerecilik görevine getirilmişti.

Laricani'nin son zamanlarda Ahmedinejad ile nükleer programda izlenecek politika konusunda fikir ayrılığı yaşadığı belirtiliyor.
Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in İran ziyareti sırasında hiç görünmeyen Laricani, Putin'in nükleer program konusunda bir mesaj getirdiğini, bunun incelendiğini söylemiş, Ahmedinejad ise Putin'in sadece “dostluk ve barış mesajı” getirdiğini, nükleer programa ilişkin “tek kelime dahi söylemediğini” kaydetmişti.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle