GeriDünya İran'ın yanıtı inceleniyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İran'ın yanıtı inceleniyor

Fransa Dışişleri Bakanı Philippe Douste-Blazy, İran'ın BM'nin 5 daimi üyesiyle Almanya'nın yaptığı teklife dün verdiği karmaşık yanıtı incelediklerini açıkladı.

Douste-Blazy, France 2 televizyonuna verdiği demeçte, "Dün yanıt geldi. Bu çok uzun ve çok karmaşık bir metin. İnceleyeceğiz" dedi ve bazı İranlı yetkililerin müzakere etmek istediklerini söylediğini duyduğunu, önce yanıt metnini okumayı tercih ettiklerini, daha sonra da birkaç gün içinde Amerikalı, Rus, Çinli ve Avrupalı partnerleriyle ne düşündüklerini ve BM Güvenlik Konseyinde ne yapacaklarını söyleyeceklerini kaydetti.

Fransız bakan, BM Güvenlik Konseyinin 31 Temmuzda kabul ettiği kararda, İran'ın 31 Ağustosa kadar bütün uranyum zenginleştirme faaliyetlerini zorunlu olarak durdurmasının istendiğini de hatırlattı. AB yüksek temsilcisi Javier Solana da İran'ın yanıtına ilişkin dünkü açıklamasında, İran'ın yanıtının özenli ve ayrıntılı bir inceleme gerektirdiğini ifade etmişti.

LİVNİ'NİN ZİYARETİ

Fransa Dışişleri Bakanı Douste-Blazy, bugün bir araya geleceği İsrail Dışişleri Bakanı Tzipi Livni'den Lübnan'a uygulanan ablukanın kaldırılmasını isteyeceklerini söyledi. Ablukanın devam edemeyeceğini belirten Douste-Blazy, "Beni görmeye Paris'e gelen İsrailli Bakandan, havaalanları ve limanlara uygulanan ablukayı kaldırmalarını isteyeceğim, çünkü böyle devam edilemez" dedi ve Lübnan'ın yeniden imar edilmesi, ekonomik olarak ayağa kalkması isteniyorsa, bu ablukanın kaldırılması gerektiğini kaydetti. Douste-Blazy, 16 Ağustosta da ateşkese rağmen ablukayı kaldırmayan İsrail'den ablukayı tamamen kaldırmasını istemişti. Livni, Douste-Blazy'nin yanı sıra Başbakan Dominique de Villepin ve İçişleri Bakanı Nicolas Sarkozy ile görüşecek.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle