GeriDünya İran'ın savaş gemileri Akdeniz yolunda
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  43
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İran'ın savaş gemileri Akdeniz yolunda

İran'ın savaş gemileri Akdeniz yolunda
refid:17072506 ilişkili resim dosyası

İran'da Arapça yayın yapan kanalı El Elam televizyonunun haberine göre, İran'ın, güzergahı Suriye olan iki savaş gemisi Süveyş Kanalı'ndan, Akdeniz’e geçti. Ancak haberi yalanlayan Süveyş Kanalı'ndan sorumlu yetkiler, gemilerin henüz Akdeniz'e geçmediği bilgisini verdi.

 

Aynı kaynaklardan alınan bilgilere göre, gemiler Kanal'ın güney girişine bugün ilerleyen saatlerde varacak.

 

Kanal yetkilileri, savaş gemilerinin Süveyş Kanalı'ndan Akdeniz'e geçişi yarın yapmasının öngörüldüğünü belirtti.

 

İsrail'in 'provokasyon" olduğunu ileri sürdüğü İran gemilerinin Süveyş'ten geçişi planıyla ilgili İranlı yetkililer, taleplerinin uluslararası düzenlemelere uygun olduğunda ısrar ederek, gemilerin tatbikat için Suriye'ye gideceğini açıklamıştı.

 

İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu da bugün yaptığı açıklamada,  olayı İran'ın Ortadoğu bölgesinde etkisini artırma teşebbüslerinin bir adımı olarak nitelendirdi.

 

Süveyş'ten geçmeleri durumunda gemiler, 1979'daki "İslam Devrimi"nden bu yana kanaldan geçiş yapan İran'a ait ilk savaş gemileri olacak.

 

MISIR ORDUSU'NDAN ONAY

Devrik Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek’in iktidarı terk etmesinin ardından hükümetin kurulmasına kadar Mısır’da kontrolü elinde bulunduran ordu, Cuma günü yaptığı açıklamada, İran’ın kanaldan gemileri için yaptığı geçiş talebini onayladığını belirtti.

 

İran’ın talebi, Mısır’ın geçici hükümeti için zor karar oldu. ABD’nin müttefiki olan Mısır, 1979’da İsrail ile barış anlaşması imzalamış, o tarihten bu yana İran ile ilişkileri gerilmişti.

 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle