GeriDünya İran'ın nükleer programı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  2
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İran'ın nükleer programı

Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu (UAEK), nükleer programıyla ilgili sorunların çözülmesi konusunda İran'la bir yol haritası üzerinde mutabakata varıldığını bildirdi.

UAEK'den yapılan açıklamada, İran'ın geçmişteki plütonyum deneylerini açıklığa kavuşturması için ortaya konulan bir yaklaşım üzerinde Tahran yönetimiyle mutabık kalındığı belirtildi.

Açıklamada, UAEK heyetinin İran'da 2 gün süren temasları sırasında yeni denetçilerin ülkeye kabulü konusunda uzlaşmaya varıldığı kaydedilirken, görüşmelerde, müfettişlerin bu ayın sonuna kadar Arak'taki ağır su araştırma reaktörünü ziyaret etmesi ve Natanz uranyum zenginleştirme tesisinde güvenlik denetimlerinin yapılması konularında bir yaklaşımın benimsendiği de ifade edildi.

Tarafların, tesislerde bulunan mevcut santrifüjlerdeki uranyum kirlenmesi mevzusunun açıklığa kavuşturulması için birlike çalışılması konusunda mutabakata vardığı da belirtildi. Bu konuda Viyana'da bu ay bir toplantı yapılmasının kararlaştırıldığı bildirildi.

İran ve UAEK geçen ay, İran'ın anlaşmazlık konusu olan nükleer programıyla ilgili sorunların nasıl çözüleceğini belirlemek için bir "eylem planı" hazırlanmasında anlaşmaya varmıştı.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle