Dünya Haberleri

DÜNYA

  İran'ın hava savunma tatbikatı başladı

  Hürriyet Haber
  22.11.2009 - 14:03 | Son Güncelleme:

  İran, stratejik noktalara yönelik olası ABD ve İsrail saldırılarına karşı hava savunma tatbikatı başlattı.

  Devlet televizyonu, Silahlı Kuvvetler ve Devrim Muhafızlarının ortaklaşa düzenlediği, 5 günlük hava savunma tatbikatının bugün itibarıyla başladığını duyurdu.

  Son yılların en büyük tatbikatı, ülkenin tüm batı bölgeleri ile orta ve güney kesimlerinde 600 bin kilometrekarelik alanda üç aşamada icra edilecek.

  Tatbikatın asıl amacının, başta nükleer enerji tesisleri olmak üzere diğer önemli ve hassas noktaların düşman saldırısına karşı savunulması olduğu ifade edildi.

  Hayali düşman uçakları ve füzelerinin hassas noktalara saldırısına karşı savunma yapılacak tatbikatta çok sayıda ve türde savaş uçağının da görev aldığı belirtildi.

  Kara unsurlarının da zaman zaman katılacağı ve ilgili birimlerdeki personelin ortak hareket etme kabiliyetinin geliştirilmesinin de hedeflendiği tatbikatta, hava savunma, elektronik harp donanım ve erken uyarı sistemlerinin test edileceği kaydedildi.

  ABD ve İsrail yönetimleri, en yetkili ağızlardan İran'a yönelik askeri saldırıyı bir seçenek olarak masada tuttuklarını açıklamışlardı.
  İran, saldırıya uğraması halinde bölgedeki tüm ABD üsleri ile İsrail'in tamamını hedef alacağı uyarısında bulunmuştu.
  Etiketler:
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı