Dünya Haberleri

DÜNYA

  İran'ın gaz oyunu

  Nurettin ATMACA/BAKÜ(DHA)/A.A.
  30.01.2006 - 14:20 | Son Güncelleme:

  Türkiye'ye verdiği gazı günde 5 milyon metreküpe kadar düşüren İran, Gürcistan'a sevkiyata başladı.

  Türkiye’ye yaptığı günde 26 milyon metreküplük doğalgaz akışını günde 5 milyon metreküpe düşüren İran, enerji sıkıntısı çeken Gürcistan’a doğalgaz ihraç etmeye başladı.

  Rusya’dan gelen doğalgazın Kuzey Osetya’daki boru hatlarında meydana gelen patlama sonucu kesilmesinden sonra kış ortasında yakıtsız kalan Gürcistan, İran’dan doğalgaz ithal ediyor. Azerigaz ASC’den verilen bilgiye göre, İran’ın Astara şehrinden Azerbaycan boru hatlarına nakledilen doğalgaz Hacıkabul-Kazak hattıyla Gürcistan’a ulaştırılıyor.

  Azerigaz Dış İlişkiler Başkanı Azer Bayramov başkanlığında İran’a giden Azeri heyeti de bugün Gürcistan ile İran arasında Tahran’da yapılan doğalgaz ithali anlaşmasına üçüncü ülke olarak imza koydu. Verilen bilgiye göre, Azerbaycan üzerinden Gürcistan’a günde 2 milyon 232 bin metreküp İran gazı veriliyor. İran’ın Gürcistan’a sattığı gazın metreküp fiyatı ise henüz açıklanmadı. Azerbaycan ayrıca Gürcistan’ın içinde bulunduğu enerji krizini aşması için, Rusya’dan aldığı gazın günde 2 milyon 300 bin metreküpünü bu ülkeye veriyor.

  Bölgedeki siyasi gözlemciler, Gürcistan’da başlayan enerji krizinin temelinde Mihail Saakaşvili’nin iktidara gelmesinden sonra izlediği Rusya karşıtı politika ile gerginleşen Tiflis-Moskova ilişkilerinin yattığını belirtiyorlar. Gürcistan lideri Saakaşvili, geçtiğimiz günlerde Rusya’dan gelen elektrik ve gazın arızalar sonucu kesilmesi üzerine Moskova yönetimine karşı yine sert bir çıkış yaparak, olaydan Rus yetkilileri sorumlu tutmuştu.

  İRAN: ARIZALAR GİDERİLİNCE TÜRKİYE’YE GAZ AKIŞI NORMALE DÖNECEK

  Türkiye’ye günde 26 milyon metreküplük doğalgaz akışını günde 5 milyon metreküpe düşüren İran’ın Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hamit Riza Asefi dün düzenlediği haftalık basın toplantısında, "Teknik arızalar giderilince Türkiye’ye doğalgaz akışı normale dönecek" demişti.

  TÜRKİYE'YE GELEN TOPLAM DOĞALGAZ MİKTARI, GÜNLÜK 96 MİLYON METREKÜPE ULAŞTI

  Enerji Bakanlığı yetkilileri, İran'dan gelen doğalgaz miktarı bugün itibariyle 12 milyon metreküpe yükselirken, Mavi Akım yoluyla Rusya'dan gelen gaz miktarı da günlük 28 milyon metreküpten 32 milyon metreküpe çıktığını bildirdi.

  Batı hattı, LNG terminali ve TPAO'nun yerli üretimiyle birlikte, doğalgaz arzı 96 milyon metreküpü buluyor.
  Bu arada kötü hava koşullarına bağlı sıvılaştırılmış doğalgaz (LNG) gemilerinde yaşanan sıkıntı da aşıldı. Bugün 2 adet LNG gemisi limana gelirken, bir geminin de yolda olduğu belirtildi.

  Sonuçta Türkiye'nin bugün için doğalgaz sorunu kalmadığını belirten Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı yetkilileri, “doğalgaz sıkıntısıyla ilgili sayfayı kapattık. Herhangi bir sıkıntı yok, gelen doğalgaz miktarı giderek artıyor” diye konuştular.

  Öte yandan bakanlık yetkilileri, Türkiye'de günlük toplam 100 milyon metreküp gaz tüketildiğini hatırlatırken, günlük 8 milyon metreküp doğalgaz tüketen “kesintili” abonelere dönük kesintisinin ise sürdüğünü belirttiler.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı