Dünya Haberleri

DÜNYA

  İran'ı kızdıran karikatür

  Hürriyet Haber
  15.02.2006 - 15:23 | Son Güncelleme:

  Dünya Kupası'na katılacak olan İran Milli Futbol Takımı'nı canlı bomba gibi gösteren bir karikatür yayınlayan Alman gazetesine tepki yağıyor.

  Alman “Tagesspiegel” gazetesi karikatüristi Klaus Stuttmann, İranlı futbolcularla ilgili olarak çizdiği bir karikatürden dolayı tehditler almaya başladı.

  Stuttmann, bellerinde dinamitler sarılı bulunan 4 İranlı futbolcu ve yanlarında duran 4 silahlı Alman askeri çizmiş ve karikatürün üzerine de “Ordunun neden Dünya Şampiyonası sırasında görev yapması gerekir” şeklinde başlık atmıştı.

  Bu karikatürün yayınlanmasından sonra Stuttmann'ın, özellikle Avrupa dışından çok sayıda e-mail ve telefon yoluyla İran halkını aşağıladığı gerekçesiyle ölüm tehditleri aldığı, bu nedenle evinden başka bir yerde gizlendiği bildirildi.

  Berlin'deki İran Büyükelçiliği'nin de “Tagesspiegel” gazetesi redaksiyonuna bir mektup göndererek, karikatürü protesto ettiği ve bundan dolayı gazetenin yazılı olarak özür dilemesini istediği kaydedildi.

  Gazeteden yapılan açıklamada, sadece İran'ın karikatüre gösterdiği tepkiden dolayı üzüntü duyulduğu belirtilirken, bazı Alman politikacılar da “Tagesspiegel”i desteklediklerini ifade ettiler.

  Almanya Başbakanı Angela Merkel ise Stern dergisine yaptığı açıklamada, İslam dünyasını rahatsız eden karikatürlere karşı gösterdikleri tepkilerden dolayı bazı Arap ülkelerine yapılan kalkınma yardımlarının kesilmesinin söz konusu olmadığını tekrarladı.

  Etiketler:
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı