GeriDünya İran'dan yeni füze tesisi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İran'dan yeni füze tesisi

İran'dan yeni füze tesisi

İran Fars haber ajansı, ülkenin üçüncü yeraltı balistik füze tesisinin tamamlandığını ve İran'ın füze programını geliştirmeye devam edeceğini bildirdi.

Habere göre, Devrim Muhafızları gücünün havacılık bölümü başkanı Amirali Hacızade, "Devrim Muhafızları, son yıllarda İran'ın üçüncü yeraltı tesisini inşa ettiler.. Füze yeteneğimizi geliştirmeye ısrarla devam edeceğiz" dedi.

ABD Başkanı Donald Trump'ın ilk dış gezisinde İran'ı militan grupların sponsoru ve Ortadoğu ülkeleri için bir tehdit olarak nitelemesinin ardından gelen bu açıklama, iki ülkenin ilişkilerini daha da gerginleştirebilir. Ocak ayında göreve başlayan Trump, İran'ın füze denemelerine misilleme olarak yeni yaptırımlar getirmişti. İran'da 19 Mayıs'ta yapılan seçimi kazanarak ikinci kez cumhurbaşkanı olan Hasan Ruhani ise, "İran'ın füze denemesi yapmak için ABD'nin iznine ihtiyacı yok" demişti.

Hacızade, "Düşmanımız olan Amerika ile İsrail'in füze programımıza öfkelenmeleri çok doğal çünkü onlar İran'ın zayıf bir durumda olmasını istiyorlar" dedi. İran ve altı büyük devlet arasında yapılan 2015 yılındaki nükleer anlaşmanın sonucunda, Tahran'ın nükleer çalışmalarından kaynaklanan yaptırımların pek çoğu kaldırılmıştı. Trump ise bu anlaşmayı, İran'ın lehine olduğu gerekçesiyle eleştiriyor. 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle