Dünya İran'dan Türkiye'nin teklifine yeşil ışık
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İran'dan Türkiye'nin teklifine yeşil ışık

İran'dan Türkiye'nin teklifine yeşil ışık

İranlı üst düzey bir yetkili, Tahran’ın beklediği “garantilerin” verilmesi halinde zenginleştirilmiş uranyumunun Türkiye’de saklanması teklifini değerlendirebileceğini söyledi.

İRAN 5+1 ÜLKELERİNİ HAYAL KIRIKLIĞINA UĞRATTI


Alman Der Spiegel dergisine konuşan İran'ın Uluslararası Atom Enerjisi Kurumundaki (UAEK) Daimi Temsilcisi Ali Asker Sultaniye, ülkesinin 200 hastane için zenginleştirilmiş uranyuma ihtiyaç duyduğuna vurgu yaptı.


Sultaniye, Tahran'ın kendisine karşılığında nükleer yakıt verileceğinin garantisi verilmesi halinde, zenginleştirilmiş uranyumunun Türkiye’de geçici olarak saklanmasına izin verebileceğini belirtti.   

 

Sultaniye'nin açıklamaları, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun İran ziyareti ve 5 artı 1 ülkelerinin Tahran'ın nükleer programıyla ilgili Brüksel'de gerçekleştirdiği zirvenin ardından geldi.


UAEK ve Tahran arasında yapılan görüşmeler sonucu ortaya çıkan anlaşma taslağında, İran'ın düşük oranda zenginleştirdiği uranyumunun yüzde 75'ini depolamak için Rusya ve Fransa'ya göndermesi isteniyordu. Krizin çözümü için Ankara’nın da devreye girmesinin ardından, İran'ın zenginleştirilmiş uranyumunu Türkiye'de depolaması önerileri de gündeme gelmişti.


Ancak İran, nükleer programı çerçevesinde zenginleştirdiği uranyumu yabancı bir ülkede depolamaya ilişkin önerileri reddetmişti.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle