Dünya İran'dan Türkiye önerisine yeşil ışık
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  4
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İran'dan Türkiye önerisine yeşil ışık

İran'dan Türkiye önerisine yeşil ışık

İran Dışişleri Bakanı, ülkesinin zenginleştirilmiş uranyum takasını Türkiye'de gerçekleştirebileceğini söyledi. Açıklamaya ilk tepki Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'ndan geldi. Davutoğlu, İran'ın yaklaşımını olumlu karşıladıklarını ifade etti.

Daha önce zenginleştirilmiş uranyumu karşılığında BM ülkelerinden nükleer yakıt almasını sağlayacak takasın yurt dışında gerçekleşmesini reddeden İran'dan yeni bir teklif geldi.

 

Associated Press haber ajansı, devlet televizyonuna konuşan İran Dışişleri Bakanı Manuçehr Mutteki'nin, takasın Türkiye topraklarında gerçekleşmesinin ülkesi açısından bir sorun teşkil etmediğini söylediğini bildirdi.   

 

BM Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu'nın (UAEK) Ekim ayında, Tahran’ın zenginleştirilmiş uranyumunu Rusya ve Fransa tarafından nükleer yakıta dönüştürülmek üzere yurt dışına göndermesini teklif etmişti.      

 

Krizin çözümü için Ankara’nın da devreye girmesinin ardından, İran'ın nükleer yakıtını Türkiye'de depolaması önerileri de gündeme gelmişti.  

Ancak İran, nükleer programı çerçevesinde zenginleştirdiği uranyumu yabancı bir ülkede depolamaya ilişkin önerileri reddetmişti.

 

Batılı devletler, uzun süredir nükleer programını durdurmayı reddeden İran’ın hedefinin atom bombası üretmek olduğundan şüphelenirken, Tahran yönetimi çalışmalarını barışçıl amaçlarla yürüttüğünü ifade ediyor.

 

ANKARA'DAN İLK TEPKİ

 

Mutteki'nin sözlerine ilk tepki Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'ndan geldi.

 

Davutoğlu, Azerbaycan Dışişleri Bakanı Elmar Memmedyarov ile Ankara'da gerçekleştirdiği görüşme sonrası gazetecilere yaptığı açıklamada, Mutteki'nin açıklamalarını memnuniyetle karşıladıklarını söyledi.

 

Davutoğlu, bu konuda Türkiye'nin çabalarının herkes tarafından bilindiğini, Türkiye'nin yeni bir gerilime yol açmayacak her türlü diplomatik çözüm için elinden geleni yapmaya devam edeceğini belirtti.

 

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve kendisinin değişik vesilelerle hem Amerikalı yetkililerle hem de İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad ile yaptığı görüşmelerde bu konunun gündeme geldiğini bildiren Davutoğlu, "Bütün bu çabalarımız Türkiye'nin dış politikasının temel ilkesi olangerilimlerin olmadığı, çatışmaların olmadığı ve sorunların diplomatik yollarlaçözüldüğü bir ortamın sağlanmasına katkıda bulunmaktır. Bu konuda da ümitsiz değiliz, elimizden geleni yapacağız. İran'dan gelen bu açıklamayı memnuniyetle karşılıyoruz" diye konuştu.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle