GeriDünya İran'dan takas için yeni hamle
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İran'dan takas için yeni hamle

İran'dan takas için yeni hamle
refid:14794679 ilişkili resim dosyası

İran, uranyum takası anlaşmasına ilişkin mektubun hazır olduğunu ve Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu'na (UAEK) sunulacağını belirtti.

İran Atom Enerjisi Kurumu Başkanı Ali Ekber Salihi, Viyana Grubuyla uranyum takasını öngören, İran, Türkiye ve Brezilya arasındaki anlaşmayla ilgili mektubun en kısa sürede UAEK'ya gönderileceğini söyledi.

Anlaşmayla İran'ın samimiyetini ve uzlaşmadan yana olduğunu ortaya koyduğunu yineleyen Salihi, “Amerikalılar, İran'ın Türkiye ve Brezilya ile anlaşmaya varamayacağını, bu ülkelerin Tahran'dan elleri boş döneceğini sanıyorlardı” dedi.

Salihi, “ABD'nin tüm dünyayı İran aleyhinde birleştirme çabalarının uranyum takası anlaşmasıyla suya düştüğünü” ifade etti.
"Beklentisinin boşa çıkması üzerine ABD'nin alelacele yeni yaptırımlar için harekete geçtiğini" belirten Salihi, "Batılıların bizzat kendileri olmadan Türkiye ve Brezilya gibi ülkelerin uluslararası sorunları çözemeyeceği düşüncesinin de geçersizliğinin ortaya çıktığını" söyledi.

Salihi, uranyum takası anlaşmasıyla Batılı ülkelerin uluslararası sorunları halletmedeki etkilerinin azaldığının anlaşıldığını belirtti.

5 artı 1 ülkeleriyle nükleer konulardaki olası müzakerelerin zamanın henüz belli olmadığını kaydeden Salihi, müzakerelerin Türkiye'de yapılabileceğini bildirdi.

Salihi dünkü açıklamasında, “Müzakereler büyük ihtimalle Türkiye'de yapılacak” demişti.

TAKAS ANLAŞMASINA CHAVEZ'DEN DESTEK

Öte yandan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad ve Brezilya Cumhurbaşkanı Lula da Silva arasında varılan nükleer takas anlaşmasına, her fırsatta ABD’ye kafa tutan Venezüella Devlet Başkanı Hugo Chavez’den de destek geldi.

Venezüella’da yayınlanan El Universal gazetesinin haberine göre Chavez, Tahran’da varılan anlaşmayı kayıtsız şartsız desteklediklerini açıkladı. Chavez, anlaşmayı “Güney ülkelerinin Amerikan imparatorluğunun taciz ve saldırıları karşısındaki zaferi” olarak niteledi.

Bu arada Chavez, İran liderinin pek yakında Venezüella’yı ziyaret edeceğini açıkladı. Önceki gün Ahmedinejad’la bir telefon görüşmesi yaptıklarını belirten Venezüella lideri, takas anlaşmasına verdiği desteği kendisine de ilettiğini bildirdi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle