Dünya İran'dan ilginç iddia... "ABD Rakka'dan çıkacak"
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İran'dan ilginç iddia... "ABD Rakka'dan çıkacak"

İran'dan ilginç iddia... "ABD Rakka'dan çıkacak"

İran dini lideri Ali Hamaney’in başdanışmanı Ali Ekber Velayeti, ABD’nin, Elbu Kemal’den olduğu gibi Rakka’dan da çıkacağını öne sürdü.

İran’ın başkenti Tahran’da düzenlenen bir konferansta konuşan Ali Ekber Velayeti, “İran, ister Şii olsun ister Şii, farklı İslami grupları destekliyor. Bugüne kadar bu konuda başarı elde ettiysek, İran İslam Devrimi’nin büyük liderinin (Hamaney) ve İran İslam Cumhuriyeti’nin kurucusunun (Humeyni) destekleri sayesindedir” dedi.

Terör örgütü DEAŞ’ın Batı tarafından, İslam’ın kötülenmesi için kurulduğunu savunan Velayeti, DEAŞ’ın Irak’taki liderlerinden Zerkavi’nin sözlerine işaret ederek, örgütün İran’ın vurulması için kurulduğunu ve İran’ın inanç merkezi olan Necef’in yok edilmesi gerektiğini savunduğunu söyledi.

Erbil merkezli Rudaw'ın aktardığına göre Velayeti, ABD’nin Suriye’deki varlığına ilişkin ise şunları ifade etti:

“ABD Rakka’da 12 askeri üs kurmak ve etkinliğini sürdürmek için 10 bin askerini bölgede konuşlandırmak istiyor. Amerikalılar ve Avrupları bazı ülkeler ile Siyonistlerden oluşan kiralıkları, şunu iyi bilsinler ki en kısa zamanda Rakka’dan da çıkacaklardır. Elbu Kemal’de kalma hayalleri de vardı ancak oradan da çıktılar. Elbu Kemal’deki varlıklarının Tahran, Şam, Beyrut ve Bağdat ilişkilerini bozacağını zannediyorlardır ama bunu başaramadılar.”


Yorumları Göster
Yorumları Gizle