Dünya Haberleri

DÜNYA

  İran'dan Bülent Ecevit'e dolaylı uyarı

  Hürriyet Haber
  15.07.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

  İran'da birkaç gündür devam eden olaylara dışarıdan müdahale edilmemesi konusunda uyarıda bulunan İran Yüksek Ulusal Güvenlik Konseyi Başkan Yardımcısı Hasan Ruhani, isim vermeden İran'daki olayları ‘baskıcı rejime karşı doğal bir tepki’ olarak değerlendiren Başbakan Bülent Ecevit'i eleştirdi.

  Ruhani, ‘ABD ve İsrail’deki siyonist yönetimin tepkisini bekliyorduk, ancak başka ülkeler göstericilerin lehine açıklamalar yaparak ve göstericilere destek vererek yanılgıya düştüler' dedi. Ruhani, ABD ve İsrail'den başka ülkenin ismini saymadı.

  Belirli ülkelerde olaylarla ilgili geçtiğimiz günlerde yapılan konuşmaların not edildiğini belirten Hasan Ruhani, uygun bir anda gerekli cevabın verileceğini söyledi. İngiliz Reuters Ajansı ise Ruhani'nin bu açıklamasıyla görünüşte Türkiye'yi hedef aldığını belirterek, Başbakan Bülent Ecevit'in önceki gün yaptığı açıklamaya dikkat çekti. Başbakan Ecevit, açıklamasında, İran halkının kültürlü ve zengin bir geçmişe sahip olduğunu, uzun bir süre baskıcı ve gerici bir rejime tahammül etmelerinin beklenemeyeceğini belirterek gelişmeleri ‘doğal’ bulduğunu kaydetmişti.  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı