GeriDünya İran'dan 5 artı 1 ülkelerine nükleer cevap
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İran'dan 5 artı 1 ülkelerine nükleer cevap

İran, BM Güvenlik Konseyinin daimi beş üyesi ile Almanya'dan oluşan 5 artı 1 ülkelerinin müzakere talebine cevap verdi.

İran Ulusal Yüksek Güvenlik Konseyi Genel Sekreterliğinden yapılan açıklamada, "İran, karşılıklı saygı, işbirliği ve adalete dayalı, ön koşulsuz yapıcı müzakereleri olumlu karşılıyor" ifadesi kullanıldı.

Açıklamada, "İran, Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu (UAEK) ile işbirliği içinde ve Nükleer Silahların Yayılmasının Önlenmesi Anlaşması (NPT) doğrultusunda nükleer enerji faaliyetlerini sürdürecek" denildi.

Uluslararası hukukun verdiği haklardan her ülkenin istifade etme hakkı olduğunun belirtildiği açıklamada, uluslararası sorunların diyalog ve müzakereyle çözülmesi gerektiği kaydedildi.

Açıklamada, "5 artı 1 ülkelerinin müzakere talebinde bile diğer milletlerle saygıya dayalı diyalogdan ziyade tehdit ve güç dilinin kullanıldığı, çelişkili ifadelere yer verildiği ve günün gerçekleriyle örtüşmeyen noktalar olduğu" belirtildi.

"İran, günümüz şartlarının herkesi adalet, barış ve huzura davet ettiğine inanıyor. İşbirliği ve diyalog ortamının yaratılmasını olumlu karşılıyor" ifadelerine yer verilen açıklamada, İran'ın daha önceki öneri paketinin güncellenerek yeniden ilgili ülkelerin değerlendirmesine sunulacağı kaydedildi.

BM Güvenlik Konseyinin daimi beş üyesi ile Almanya, İran'ın nükleer enerji programına ilişkin 8 Nisanda Londra'da yaptıkları toplantıda bir sonraki müzakerelere İran'ı davet etme kararı almış, ABD de bu görüşmelere doğrudan katılacağını açıklamıştı.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle