GeriDünya İran'da seçim yasasının ıslahı istendi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İran'da seçim yasasının ıslahı istendi

İran'da seçim kanunu, propaganda çalışmaları ve adayların televizyonda tartışma programlarına ilişkin yasal düzenlemeler yapılması istendi.

Ayetullah Muhammed İmami Kaşani, Tahran Üniversitesi bahçesinde verdiği cuma hutbesinde, İran'da 12 Haziranda yapılan cumhurbaşkanı seçimi ve sonrasındaki gelişmelere değindi.

Kaşani, "Seçim yasası, propaganda faaliyetleri ve adayların televizyondaki tartışma programları belli bir çerçeveye oturtulsun ve gerekli yasal düzenlemeler yapılsın" dedi.

Yasal düzenleme için meclisi göreve çağıran Kaşani, "seçim yasasında zaaf olduğu düşünülen kısımların ıslah edilmesiyle olası sorunların en aza ve sıfıra indirileceğini" söyledi.

Seçimlerin yapıldığı her yerdeki gibi İran'da da adaylardan kazanan ve kaybeden olduğunu hatırlatan Kaşani, adaylardan siyasi ve ahlaki kurallara uymalarını istedi.

Ayetullah Kaşani, "Seçimler, tüm dünyayı şaşırtacak şekilde halkın yüksek katılımıyla geçti. Ancak sonrasındaki çok acı olaylar, ülke için üzüntü ve keder; düşmanlar için ise sevinç ve kutlamaya dönüştü" dedi.

Her dört adayın da saygıdeğer olduğunu kaydeden ve meydana gelenlerden ders alınmasını isteyen Kaşani, "Tecrübe bir kez daha gösterdi ki, düşman sürekli çalışıyor ve halkı birbirine düşürmek için fırsat kolluyor" ifadesini kullandı.

Dost ve düşmanın iyi tanınmasını ve bunların karıştırılmaması gerektiğini belirten Kaşani, "ABD ve İngiltere'nin parasıyla ülkeyi karıştırmak isteyen ve hiçbir adaya oy vermeyenlerin düşman olduğunu" söyledi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle