GeriDünya İran'da muhalif internet sitelerine yasak
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İran'da muhalif internet sitelerine yasak

İran'da, hükümet aleyhine yayın yapan bazı internet siteleri ve kişisel bloglar kapatıldı.

Reformcu İtimad-ı Milli gazetesinin haberine göre, 4 kişiden oluşan Yasa Dışı İnternet Sitelerini Tespit Komisyonu, internet hizmeti veren şirketlere gönderdiği talimatla bazı internet siteleri ve blogların yasaklanmasını istedi.

İnternet sağlayıcı şirketler de talimat doğrultusunda 8 internet sitesi ve 9 kişisel blogun yayınına filtre koydu. Kapatılan sitelere suçlarının ne olduğunun iletilmediği belirtilen haberde, söz konusu sitelerin çoğunun insan ve kadın hakları konusunda faaliyet gösterdiği ve hükümet aleyhine yayın yaptığı vurgulandı.

Komisyonun kararı doğrultusunda, Meydan-ı Zenan (Kadınlar Meydanı), Kanunu Zenan-ı İrani (İranlı Kadınlar Ocağı), Şir Zenan (Aslan Kadınlar), Teğyir Berayi Beraberi (Eşitlik İçin Değişim), Habername-i Emirkebir, Berayi Beraberi (Eşitlik İçin), Bazginar (Tahlil) adlı internet sitelerine erişim engellenirken, 2007 Olof Palme Ödülü'ne layık görülen İranlı kadın hakları savunucusu Pervin Ardalan'ın öncülüğünü yaptığı 1 milyon imza kampanyasının internet sitesi de yasaklandı.

İran'da, Mart ayında da 9 sanat dergisi “ahlaksız yabancı sinema oyuncularının resimlerini bastıkları” gerekçesiyle kapatılmıştı.
Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad'ın Ağustos 2005'te göreve gelmesinden sonra, özellikle reformcu gazetelere yönelik baskılar artmış, reformcu kesimin önde gelen gazetesi Şark iki kez kapatılmış; Şark'ı hazırlayan ekibin çıkardığı Hammihen'in (Yurttaş) yayın hayatı da fazla sürmemişti. Reformcu Hammihen de mahkeme kararıyla kapatılmıştı.

İran'da, 16 yıldır yayımlanan Zenan (Kadınlar) adlı kadın dergisi de ocak ayında basın denetleme kurulu tarafından kapatılmıştı.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle