GeriDünya İran'da muhalefet yeniden meydanlara inecek
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  29
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İran'da muhalefet yeniden meydanlara inecek

İran'da muhalefet yeniden meydanlara inecek
refid:17012429 ilişkili resim dosyası

İran'daki muhalif gruplar, yarın Tunuslu ve Mısırlı protestocularla dayanışma mitingi düzenlenmesi çağrısında bulunurken, gösteriye izin vermeyen İran yönetimi, Batılı istihbarat servislerinin İran'da karışıklık çıkarmak istediğini savundu.

 

 

İran'daki muhalif gruplar birliğinin, “kaleme.com” adlı internet sitesinde yayımlanan bildirisinde, İranlı yetkililerin izin vermemesine karşın yarın yine de barışçı bir miting düzenlenmesi istendi.

 

Bildiride,  İran'daki siyasi eylemcilerin barışçı bir miting düzenlemesine izin vermeyen Tahran hükümetini çifte standart uygulamakla suçlandı.

 

Muhalif grupların 14 Şubatta barışçı bir miting düzenlemek amacıyla yaptığı başvuruyu geri çeviren İranlı yetkililer, izinsiz miting yapılması durumunda buna tepki gösterileceği uyarısında bulunmuştu.

 

BESİC: BATI İRAN’DA KARIŞIKLIK ÇIKARMAK İSTİYOR

Gösteriye izin vermeyen İran yönetimi ise, Batılı istihbarat servislerinin İran'da karışıklık çıkarmak istediğini savundu.

 

Fars ajansının haberine göre, gönüllü güç Besic'in komutanı Tuğgeneral Muhammed Rıza Negdi, Batılı istihbarat servislerinin, kendisini Tahran'da ateşe verecek birisini aradığını, bu eylemle Tunus ve Mısır'daki olayların kopyasını çıkarmak istediklerini söyledi.

 

Batılıların bu tür eylemlerle "başarılı olacaklarını sandıklarını"kaydeden Nakdi, muhalefeti "Şeytan'ın partisi" olarak adlandırmak gerektiğini söyledi. Tümgeneral Nekdi, "Besicler ciddiyetini kanıtladı... Ve hayatlarını vermeye hazır" diye konuştu.

 

Muhalif liderler Mir Hüseyin Musavi ve Mehdi Kerrubi, Tunus ve Mısır'daki ayaklanmalara destek amacıyla yarın için Tahran'da gösteri düzenleme izni istemişti. İçişleri Bakanlığı ise muhalefetin herhangi bir gösterisini "yasadışı" olduğu gerekçesiyle yasaklamıştı.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle