GeriDünya İran’da muhafazakar gazeteden Sünni kadın büyükelçi tepkisi
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İran’da muhafazakar gazeteden Sünni kadın büyükelçi tepkisi

İran’da muhafazakar gazeteden Sünni kadın büyükelçi tepkisi

İran'da muhafazakar Keyhan gazetesi, Sünni Hümeyra Rigi’yi Brunei Büyükelçiliği’ne atayan Ruhani hükümetinin popülist politikalar yürüttüğünü ve kamuoyunu aldattığını iddia etti.

Keyhan gazetesinin bugünkü sayısında, birinci sayfadan "Halk, parlak ekonomik vaatlerin yerine getirilmesini bekliyor, kadın büyükelçinin atanması vaadini değil" başlığıyla verilen haberde hükümet, kutuplaştırma siyaseti yürütmekle, toplumda tefrika çıkarmakla ve kamuoyunu aldatıcı adımlar atmakla suçlandı.

Gazete haberinde, Beluçistanlı Hümeyra Rigi'nin diplomatik tecrübeye sahip olmadığı ileri sürülerek Ruhani hükümeti, halk arasında Sünni-Şii, kadın-erkek, Beluç-Sistan gibi ayrıştırıcı ve kutuplaştırıcı adımlar atmak ve popülist politikalarla kamuoyunu aldatmakla eleştirildi.

Cumhurbaşkanı Birinci Yardımcısı İshak Cihangiri, geçen hafta Sistan ve Beluçistan eyaletine yaptığı ziyaret sırasında, Kasrı Kend İlçesi Kaymakamı Hümeyra Rigi'yi "İran'ın yeni Brunei Büyükelçisi" olarak tanıttı.

Cihangiri'nin "başarılı bir devlet görevlisi" şeklinde nitelendirdiği Rigi, Malezya'ya atanan Merziye Afham ve Finlandiya'ya atanan Pervin Ferşci'den sonra 1979'daki devrimden bu yana büyükelçi olarak atanan üçüncü kadın oldu.

Hümeyra Rigi ayrıca İran'ın ilk kadın Sünni büyükelçisi olarak kayıtlara geçti.

Rigi, daha önce ülkenin güneydoğusundaki Sistan ve Beluçistan eyaletine bağlı Çabahar İlçesi Kaymakamlığı görevinde bulunmuştu.

İran’ın ilk Sünni diplomatı Salih Edibi, 2015 yılında Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani tarafından Vietnam-Kamboçya Büyükelçiliğine atanmıştı.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle