GeriDünya İran'da mollaları tiye alan filmden gişe rekoru
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İran'da mollaları tiye alan filmden gişe rekoru

İran’da molla yönetimiyle dalga geçen ve yasaktan kılpayı kurtulan Kemal Tebrizi’nin ‘Kertenkele’ isimli filmi gişe rekorları kırıyor. Filmde ‘Kertenkele Rıza’ isimli hırsız, molla kılığıyla hapisten kaçıyor ve bir anda toplumun saygıdeğer insanlarından olurken Tanrı’yı da yeniden keşfediyor.

Şubat ayında Uluslararası Tahran Film Festivali’nde ‘izleyici ödülü’ alan ‘Kertenkele’ isimli film, toplam bir dakika süren dört sahnesi kesildikten sonra mollalardan ancak izin alabildi. Şiiler’in kutsal aylarında tepkiye neden olmasın diye de iki ay rötarlı gösterime girdi.

Gösterime girmeden filmin biletleri satıldı, halkın gösterdiği ilgi karşısında geceyarısı ekstra seanslar konuldu. Kemal Tebrizi, ‘Diğer ülkelerde normal bir durum olabilir, ama burada yeni birşey’ diyor.

Tebrizi, ‘Mollalar bana, ‘halkla ilişkilerimizdeki zayıf noktalara temas ettiniz’ dediler. İnsanlar kendileriyle Rıza arasında bir bağlantı kuruyor. Bu mollaların bazen bulmakta zorlandığı birşey. Kendinizi yüksekten görürseniz tecrit edilirsiniz. İnsanlara yaklaşabilmek için onların yanında olmanız gerekir’ dedi.

Kertenkele Rıza molla olunca

Film, ‘Kertenkele Rıza’ isimli bir hırsızın cezaevi hastanesinden molla cüppesiyle kaçmasıyla başlıyor. Suç dosyası kabarık olan, bol bol argo kullanan Rıza, molla cüppesiyle saygı görmeye başlıyor. Dini vaazleri sırasında sokak dilini kullanan Amerikalı film yönetmeni Quentin Tarantino’dan ‘kardeşim’ diye söz eden Rıza, giderek daha geniş bir cemaat topluyor. Rıza da bu sırada evrim geçiriyor, geçmişiyle arasına sünger çekip Tanrı’yı keşfediyor.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle