GeriDünya İran'da kriz büyüyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İran'da kriz büyüyor

İran'da Devlet Başkanı Hatemi liderliğindeki ılımlılarla radikaller arasındaki kutuplaşma büyüyor. Son olarak İran İçişleri Bakanı'nın hapisteki Tahran Belediye Başkanı Gulam Hüseyin Karbasçi’nin ailesini ziyaret etmesi fırtına kopardı.

Düzenlendiği son derece başarılı seçim kampanyası ile ılımlı lider Muhammed Hatemi'nin cumhurbaşkanlığına seçilmesinde büyük payı olan Tahran Belediye Başkanı Gulam Hüseyin Karbasçi İran rejimini temellerinden sarsıyor. Yargı erkini elinde tutan radikal kanadın bir numaralı hedefi olan Karbasçi'nin yolsuzluk suçlamalarıyla tutuklanmasının ardından Tahran Belediye Başkanı'nın kaderi etrafında mollalarla ılımlılar arasında kıyasıya bir savaş yaşanıyor.

İki kanat arasındaki çatışma son olarak İçişleri Bakanı Abdullah Nuri'nin Hac dönüşü hapisteki Belediye Başkanı Karbasçi'nin ailesini ziyaret etmesiyle iyice alevlendi. Nuri, ziyaret sırasında Karbasçi'nin tutuklanmasını eleştirerek ‘kaygı verici bir gelişme’ yorumunu yaptı ve Karbasçi'nin ailesine beraberinde getirdiği Kabe'nin örtüsünden bir parça verdi. Böylelikle Karbasçi'nin yaptığı hizmetlerden hükümetin memnun olduğunu ortaya koydu.

Radikal isimlerden Ayetullah Muhammed Yezdi'nin öncülük ettiği mollalar ise Bakan'ın bu hareketiyle çileden çıktılar. Savcı mollalar Belediye Meclisi üyelerine Tahran'ın batısında inşa edilen Bostan alışveriş merkezi ihalesiyle ilgili olarak bazı şirketleri kayırması için baskı yaptığını iddia ettikleri Karbasçi'nin derhal yargılanmasını istediler. 44 yaşındaki Belediye Başkanı'nın ay sonunda yargı karşısına çıkacağı belirtildi.

Medyada geniş yankı bulan iki kanat arasındaki kavga bu arada Cuma hutbelerine de sıçradı. Şah'ın devrilmesinde çok kritik bir rol oynayan Cuma hutbelerinin sonuncusunda Isfahan'daki bir camiin imamı bu kez Karbasçi'den yana saf tutttu. Ancak kentin en yüksek dini yetkilisi Ayetullah Taheri söz konusu imamın sözlerini ‘bir ajitatörün kışkırtması’ olarak niteleyerek güvenlik güçlerinden gerekli önlemleri almasını istedi. Tahran Belediye Başkanı olmadan önce 1980'lerde Isfahan valisi olarak görev yapan Karbasçi burada çok seviliyor.

Mollaların sert çıkışına karşılık Hatemi taraftarları Karbasçi'yi desteklemekten geri adım atmadılar. İçişleri Bakanı Nuri, bakanlık nezdinde Karbasçi'yi desteklemek için bir merkez oluşturulacağını açıklarken bazı sivil toplum örgütleri Tahran'da Karbasçi lehine gösteriler düzenlemeyi planlıyor.

Öte yandan İran'dan son sözü söyleyen dini lider Ayetullah Ali Hamaney, Cumhurbaşkanı Hatemi, Yargı Başkanı Yezdi ve eski Cumhurbaşkanı Rafsancani'yle yaptığı 3'lü görüşmede son gelişmeleri ele aldı.Yorumları Göster
Yorumları Gizle