Dünya Haberleri

DÜNYA

  İran'da kızlar başlarını açacak

  Hürriyet Haber
  16.09.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Kadın imamlara, hemcinslerine namaz kıldırmaları için izin veren İran, şimdi de kız öğrencilere başörtü zorunluluğunu kaldırıyor. Öğrenciler, başörtülerini çıkarabilecek. Ayrıca kızlar renkli önlükler de giyebilecek.

  İRAN'da Cumhurbaşkanı Muhammed Hatemi ile başlayan modernleşme süreci devam ediyor. Kadınlara, hemcinslerine namaz kıldırma izni veren İran, şimde kız öğrencilere başörtü yasağını kaldırıyor. 9-11 yaşlarındaki öğrenciler, okulda ve bahçede başörtülerini çıkarabilecek. Çocukların içini karartan siyah renkli önlüklerin yerini de renkli önlükler alacak.

  İslam Devrimi'nden sonra getirilen uygulamaya göre İran'da 9 yaşın üstündeki tüm genç kızların ve kadınların sokakta ve okulda başörtü takması ve pardesü giymesi gerekiyor. Kadınlar, siyah ve koyu renkleri tercih etmek zorunda, parlak renkler ise yasak. Aynı yasak kız öğrenciler için de geçerliydi.

  Öğretmen de açılacak

  Artık 9-11 yaşındaki öğrenciler, bu yasaktan kısmen muaf kalacak. Öğrenciler okula gittiklerinde başörtülerini çıkarabilecek. Kız okullarında çalışan öğretmenler de derslere başlarını örtmeden girebilecek. Ancak öğrenciler, yine eskiden olduğu gibi sınıflarda vücut hatlarını belli etmeyen önlüklerle oturacak. Fakat önlüklere uygulanan siyah zorunluluğu kalkacak. Yani öğrenciler, okul yönetiminin belirlediği bir renkteki önlüğü giyebilecek.

  Bu giyim yönetmeliğinin uygulanabilmesi için iki şartın yerine getirilmesi gerekiyor. 1- Okuldaki tüm öğrencilerin aynı renkte giyinecek. 2- Tesettürsüz öğrencilerin namahrem gözlerden korumak için okulların duvarları yükseltilecek.

  Tahran'da 7-11 yaşındaki kız öğrencilere eğitim veren Zeynep Okulu'nun Müdürü Mahrokh Tabrizi, ‘Siyahın çocuklar üzerinde baskıcı bir etki yarattığı doğru. Artık kızlar, serbestçe bahçede oynayabilir, beden eğitimi yapabilir’ diyor. Eğitim Bakanlığı, okulun duvarların renklendirilmesi için 5 milyon Riyal (yaklaşık 600 milyon lira) yardımda bulunmuş. Tabrizi, çocukların uçuk yeşil önlükler giymelerini istediğini, ailelere de bu konuda öneri götürdüğünü söylüyor. Tabrizi, ‘Ama velilerin çoğu klasik siyah önlüklerden aldıkları için ve yenisini almak ek bir masraf oluşturacağındcn yeni uygulamayı gelecek yıl yürürlüğe sokacağız’ diyor. Tabrizi, her halükarda bu yıl öğrencilerin başları açık derse girebileceğini belirtiyor.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı