Dünya Haberleri

DÜNYA

  İran'da Kerrubi'yi destekleyen gazete kapatıldı

  A.A.
  01.07.2009 - 13:19 | Son Güncelleme:

  İran'da 12 Hazirandaki cumhurbaşkanı seçiminin adaylarından ve sonuçlara itirazını sürdürerek bugün hükümetin "meşru olmadığını" söyleyen Mehdi Kerrubi'yi destekleyen gazetenin kapatıldığı haber verildi.

  AP ajansının duyurduğuna göre, Kerrubi'nin liderliğindeki reform yanlısı Ulusal Güven Partisi, Kerrubi'yi destekleyen günlük İtimad-ı Milli gazetesinin yasaklandığını bildirdi.

  Eski Meclis Başkanı olan Kerrubi, bugün partisinin internet sitesinde yayımlanan açıklamasında, son seçimleri kazandığı açıklanan Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad'ın hükümetini meşru görmediğini belirterek, bu yönetime karşı mücadeleyi sürdüreceğini kaydetmişti. Partisinin açıklamasında da Kerrubi'nin bu son beyanlarının ardından İtimat-ı Milli gazetesinin kapandığı belirtildi.

  Açıklamasında, "Reform yanlısı grup ve kişilerle işbirliğine hazır olduğunu" da ifade eden Kerrubi, 4'üncü sırada çıktığı ilan edilen seçim sonuçlarına önde gelen diğer aday Hüseyin Musevi ile birlikte itiraz etmiş ve yeni seçim talebinde bulunmuştu. Kerrubi ancak son zamanlarda eleştirilerini bağımsız olarak artırmıştı.

  İran Anayasayı Koruyucular Konseyi, önceki gün, seçim sonuçlarına yapılan itirazların incelenmesi sonucunda, seçimin sonucunu değiştirecek bir kusura rastlanmadığını, bu nedenle Ahmedinejad'ın son cumhurbaşkanı seçimini kazandığının kesin olduğunu ilan etmişti. Ahmedinejad'ın ikinci dört yıllık cumhurbaşkanlığı görevi için 26 Temmuzda yemin edebileceği belirtiliyor.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı