GeriDünya İran'da işkence yasaklandı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İran'da işkence yasaklandı

İran Yargı Erki Başkanı Ayetullah Mahmud Haşimi Şahrudi, yayınladığı bir genelgeyle işkence ve kötü muameleyi yasakladı.

Uluslararası insan hakları örgütleri, İran'da işkencenin yaygın olduğunu ileri sürerken, reformcuların çoğunlukta olduğu Meclis'in işkencenin yasaklanmasını öngören bir yasa çıkarma çabaları, muhafazakarların kontrolündeki Anayasayı Koruyucular Konseyi'nin vetoları nedeniyle başarısız kalmıştı.

Kendisi de muhafazakar olan Yargı Erki Başkanı Şahrudi ise yargı kuruluşları, polis ve istihbarat yetkililerine gönderdiği 15 maddelik genelgede, ''itiraf almak için işkence yapılması yasaktır ve işkenceyle alınan itiraflar ne meşru ne de yasaldır'' dedi.

Şahrudi, Reuters'ın ele geçirdiği genelgesinde, ''Gözaltı, sorgulama ve soruşturmalarda, göz bağlama, baskı uygulama, yoksun bırakma ve hakaretten kaçınılmasının zorunlu olduğunu'' belirtti.

Gözaltındakilerin avukat tutma hakkından mahrum bırakılamayacağını belirten Ayetullah Şahrudi, gereksiz gözaltına almalardan kaçınılması ve itirafların yazılı olması ve suçlananlar tarafından doğrulanması gerektiğini kaydetti.

Şahrudi'nin yayınladığı genelgede ele alınan konuların, İran yönetimine insan hakları alanında yöneltilen hemen bütün eleştirileri dikkate almayı amaçladığı ileri sürülüyor.

Uluslararası Af Örgütü, 2003 yılı İran raporunda, ''İran'da işkence ve kötü muamelenin devam ettiğini, bu davaların çoğunda yargı erki ve güvenlik yetkililerinin gözaltına alınanların avukat ve yakınlarına ulaşmasını engellediğini'' belirtmişti.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle