GeriDünya İran'da insan hakları savunucusu avukata gözaltı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  2
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İran'da insan hakları savunucusu avukata gözaltı

İran'da cumhurbaşkanı seçimi sonrası meydana gelen olayların ardından çok sayıda kişi gözaltına alınırken, son olarak ülkenin önde gelen insan hakları avukatı Muhammed Ali Dedhah'ın da gözaltına alındığı bildirildi.

Nobel barış ödülü sahibi Şirin Ebadi'nin yönettiği insan hakları merkezinden bir kaynak, ismi gizli kalmak koşuluyla basına yaptığı açıklamada, insan hakları merkezi üyesi Dedhah'ın bürosunda gözaltına alındığını belirtti. Dedhah'ın niçin gözaltına alındığını bilmediğini söyleyen kaynak, ayrıca Dedhah'ın ofisinin kapatıldığını duyduğunu ancak bu bilgiyi henüz teyit edemediğini kaydetti.

Dedhah, cumhurbaşkanı seçiminin ardından gözaltına alınan insan hakları avukatı Abdülfettah Sultani'den sonra, Ebadi'nin yönettiği insan hakları merkezi üyesi ikinci insan hakları avukatı oldu.

İran'daki insan hakları eylemcileri, cumhurbaşkanı seçiminin ardından 2000 kadar kişinin gözaltına alındığını duyururken, reform yanlısı internet sitelerinde yer alan haberlerde son birkaç günde önde gelen reform yanlılarından en az 3 kişinin gözaltına alındığı belirtildi. Reform yanlısı internet sitelerinde, söz konusu 3 kişinin, eski ticaret bakanı ve ülkedeki ılımlı siyasi partilerden İslami Devrim Mücahid Örgütü'nün üst düzey üyesi Feyzullah Arabsorhi ile gazeteci ve sosyal eylemci Muhammedrıza Yazdan-panah ve Hengame Şahidi olduğu kaydedildi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle