GeriDünya İran'da gözaltındakilere tecavüz iddiaları
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  67
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İran'da gözaltındakilere tecavüz iddiaları

İran'da gözaltındakilere tecavüz iddiaları
refid:12244895 ilişkili resim dosyası

İran'ın reformcu cumhurbaşkanı adaylarından Mehdi Kerrubi, cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ardından çıkan olaylarda gözaltına alınan bazı kişilerin tecavüze uğradığı iddialarının soruşturulmasını istedi.

İRAN'DA KADINLAR DA MEYDANLARA İNMİŞTİ  

TAHRAN'DAKİ İSYAN

30 YIL SONRA AYAKLANMA

Kerrubi'nin internet sitesindeki açıklamaya göre, Kerrubi, İran Düzenin Yararını Teşhis Konseyi Başkanı Ayetullah Ali Ekber Haşimi Rafsancani'ye 10 gün önce yazdığı bir mektupta, bazı üst düzey yetkililerin kendisine gerçekten utanç verici konuları anlattıklarını, buna göre bazı genç erkek ve kadın tutuklulara tecavüz edildiğini belirtti.

İranda gözaltındakilere tecavüz iddiaları

Mehdi Kerrubi

Mehdi Kerrubi'nin, Rafsancani'ye bu olayın araştırılması çağrısında bulunduğu ifade edildi.

Bu iddia halk arasında büyük tepki yarattı, derhal soruşturma istendi. Yeni bir karışıklıktan korkan hükümetin olaya el koyacağı belirtildi.

İRAN MECLİSİ,  İDDİALARI ARAŞTIRACAK

İran Meclisi, seçimden sonraki olaylara karıştıkları gerekçesiyle gözaltına alınanlara "kötü muamele" uygulandığı yönündeki iddiaları araştırmak için cezaevleri ve gözaltı merkezlerinde incelemelerde bulunacak.

Meclis Adalet ve Hukuk Komisyonu, gözaltına alınanlara kötü muamelede bulunulduğu iddialarını araştırmak üzere oluşturulan özel komisyonun, tüm tutukluları ziyaret edeceğini açıkladı.

Tahran Savcısı Said Murtezavi de gözaltına alınanların durumu ve bazılarının ölümüyle ilgili araştırma yapacak komisyonla işbirliği içinde olacaklarını söyledi.

GÖZALTI MERKEZİ KAPATILACAK

Kehrizek Gözaltı Merkezi'nde sanıklara kötü muamelede bulunulduğunun basında yer alması üzerine dini lider Ayetullah Ali Hamaney, merkezin kapatılması emrini vermişti.

Emniyet Genel Müdürü İsmail Ahmedi Mugaddem de gözaltı merkezinde ihlaller yapıldığını, merkezin müdürü dahil üç kişinin görevden alınarak tutuklandığını belirtmişti.

İhlallerde kendisinin de suçu olduğunu itiraf eden Ahmedi Mugaddem, gözaltı merkezindeki ölümlerin virüs ve hastalıktan kaynaklandığını söylemişti.
Yorumları Göster
Yorumları Gizle