Dünya Haberleri

DÜNYA

  İran'da gazeteciye kırbaç cezası

  DHA
  02.01.2011 - 11:17 | Son Güncelleme:

  İRAN eski cumhurbaşkanı Ali Ekber Haşimi Rafsancani'nin oğlunun şikayeti üzerine ‘İran' gazetesinin yazı işleri müdürü hapis ve kırbaç cezasına çarptırıldı.

  Sürekli reformcuların ceza adlığı haberlerle gündeme gelen ‘İran Gazetesi'nin yazıişleri müdürü Kaveh Eştehardi, ‘iftira' suçundan 6 ay hapis ve ‘yalan yaymak' suçundan 10 kırbaç cezasına mahkum edildi. Mahkeme, cezayı eski cumhurbaşkanı Rafsancani'nin oğlu Mehdi Haşimi Rafsancani’nin şikayeti üzerine verdi. Eştehardi, yargı kararına itiraz etmeyeceğini bildirdi. Mehdi Haşimi, 2009 yılındaki cumhurbaşkanlığı seçimlerinde muhalif aday Mir Hüseyin Musevi'yi destek vermişti. Seçim sonrası 220 öğrenci komitesince kendisinin yargılanmasını isteyen bildirinin devletin yayın organı olan gazetede yayımlanmasından dolayı Eştehardi'den şikayetçi olan Haşimi, bildirideki iddiaların yalan olduğunu ve devlet gazetesinde yayımlanmaması gerektiğini vurgulamıştı.

  Seçim sonrası baskılar üzerine ülkeyi terk edip Londra'da yerleşen ve bir daha İran’da dönmeyen Mehdi Haşimi, seçimlerinden sonra çıkan protesto olayları ile ilgili suçlanıyor. Yargının hakkında yakalama emri çıkardığı Haşimi, adil bir yargılama şartları oluştuğunda ülkeye dönebileceğini bildirildi.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı