GeriDünya İran'da gazeteciye 9 yıl hapis cezası
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İran'da gazeteciye 9 yıl hapis cezası

İran'da geçen ay yasaklanan Sermaye gazetesinin editörü Said Leylaz'ın 9 yıl hapis cezasına çarptırıldığı bildirildi.

Leylaz'ın avukatı Mahmud Alizade Tabatabai, yarı resmi Fars ajansına yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad'a yönelik eleştirileriyle tanınan müvekkilinin yasa dışı toplantılara katılma ve gizli bilgileri bulundurma suçlarından ceza aldığını söyledi.

Tabatai, cezanın kendisine sözlü olarak bildirildiğini, resmi belge geldiğinde temyize başvurmak için 20 günleri olacağını ifade etti.

Bu arada Tagher internet sitesi, haziran ayındaki cumhurbaşkanlığı yarışında yenilgiye uğrayan Mehdi Kerrubi'nin danışmanı gazeteci Hengame Şehidi'nin de 6 yıl 3 ay hapis cezası aldığını duyurdu.

Şehidi'nin ulusal güvenliğe karşı eylemde bulunma, kamu düzenini bozma, sokak isyanları düzenleme ve bunlara öncülük etme ve "devrim karşıtı" İngiliz yayın kuruluşu BBC ile mülakat yapma "suçlarından" yargılandığı belirtildi.

Muhalif internet siteleri, cumhurbaşkanı seçiminde yenilgiye uğrayan diğer aday Mir Hüseyin Musevi'nin kayınbiraderi Şahpur Kazımi'nin de bir yıl hapisle cezalandırıldığını duyurdu.

İran, haziran ayındaki seçimden sonra çıkan olaylarla ilgili olarak tutuklandıktan sonra yargılanan kişilerden 5'ini idam cezasına çarptırmıştı.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle