GeriDünya İran'da devrimin 32'inci yılı kutlanıyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İran'da devrimin 32'inci yılı kutlanıyor

İran'da devrimin 32'inci yılı kutlanıyor
refid:16998504 ilişkili resim dosyası

İran İslam Devrimi'nin 32. yıl dönümü, ülke genelinde düzenlenen törenlerle kutlanıyor. Cuma namazından çıktıktan sonra törenlere katılan Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, Batı karşıtı sloganların atıldığı miting alanında, elinde "Kahrolsun İsrail" yazılı dövizle dolaştı.

İSLAM DEVRİMİNİN YILDÖNÜMÜNDEN GÖRÜNTÜLER

Devlet televizyonu, başkent Tahran'ın yanı sıra diğer 30 eyalette düzenlenen kutlama törenlerine milyonlarca kişinin katıldığını duyurdu.

 

Cumhurbaşkanı Ahmedinejad'ın da konuşma yaptığı Tahran'daki Azadi Meydanı ve çevresindeki törenlere yüz binlerce kişi katıldı.

 

Erken saatlerden itibaren törenlerin yapılacağı alana hareket eden vatandaşlar, İran bayraklarının yanı sıra dini ve siyasi liderlerin fotoğraflarını taşıdı.

 

Meydandaki Azadi Kulesi ile etrafının bayrak ve flamalarla süslendiği törenlerde devrim marşları çalındı.

 

OBAMA ALEYHİNDE GÖSTERİLER

ABD ve İsrail aleyhinde sloganların atıldığı kutlamalarda, ABD Başkanı Barack Obama'nın burnunu Pinokyo burnuna benzeten fotoğraf taşındı.

 

Mısır Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek'in Amerikan bayrağının renklerinden yapılmış kravat taktığı fotoğrafın da taşındığı törenlerde, bu ülkedeki halk hareketini destek amacıyla Mısır bayrakları dalgalandırıldı.

 

Törende ayrıca Türkiye, Brezilya, Lübnan, Venezuela ve diğer bazı ülkelerin bayrakları ile liderlerin fotoğraflarının yer aldığı tablonun taşınması dikkati çekti.

 

Yerli ve yabancı çok sayıda gazetecinin takip ettiği törenlere üst düzey siyasi, askeri ve dini liderler ile çeşitli sivil toplum kuruşları ve kurumların temsilcileri de katıldı.

 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle