GeriDünya İran'da 3 Türk sporcu kaçırıldı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İran'da 3 Türk sporcu kaçırıldı

İran'da 3 Türk sporcu kaçırıldı

İran'ın güneydoğusundaki Zahedan kentinde 3 Türk yamaç paraşütçüsünün kaçırıldığı bildirildi.

Serdar Durna, Yurdaer Etike ve Avni Ozan, 24 Aralık 2005 günü, turistik amaçlı başlattıkları “İpek Yolu” gezilerinin İran etabında kaçırıldı.

İran, Pakistan, Hindistan üzerinden Nepal'e gitmek üzere 7 Aralık 2005'te yola çıkan üç sporcunun, İran'ın güneydoğusundaki Sistan-Belucistan eyaletinin başkenti Zahedan'dan ayrılıp Pakistan'a geçmek istedikleri sırada İran-Pakistan sınırına yakın bölgede kaçırıldıkları belirtildi.

Türkiye'nin Tahran Büyükelçisi Halit Bozkurt Aran, Türk sporcularının kaçırıldığını doğrularken, olayın ardından İran makamlarını haberdar ettiklerini ve alarma geçirdiklerini söyledi.

Kaçırılma olayından hemen sonra harekete geçtiklerini ve olayı yakından takip ettiklerini ifade eden Aran, kaçırılan Türk sporcuların kurtarılması için Türkiye, İran ve Pakistan makamlarının gerekli çalışmayı titizlikle yürüttüklerini kaydetti.

Türk sporcuların kaçırıldığı bölgede, 9 İran askeri de Cundullah (Allah'ın Ordusu) adlı örgüt tarafından kaçırılmış, İran İçişleri Bakanı Mustafa Purmuhammedi askerleri kaçıranların Taliban üyesi olduklarını açıklamıştı.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle