GeriDünya İran'a saldırıda binlerce kişi ölür
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  3
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İran'a saldırıda binlerce kişi ölür

İngiliz düşünce kuruluşu Oxford Araştırma Grubu, İran'ın nükleer ve askeri tesislerine düzenlenecek bir Amerikan hava saldırısının, muhtemelen binlerce kişiyi öldürebileceği ve uzun dönem bir savaşa yol açabileceği uyarısında bulundu.

Silah denetimleri ve silahların yayılması konularında uzmanlaşan grup, yayınladığı raporda, böyle bir saldırının, İran'ı nükleer programını hızlandırmaya yönelteceğini yazdı.
  
Raporda, ABD ya da İsrail tarafından İran'a karşı bir askeri operasyonun, hiçbir şart altında düşünülmemesi gereken bir seçenek olduğu da ifade edildi.
  
Bradford Üniversitesi'nden Profesör Paul Rogers tarafından kaleme alınan raporda, bir ABD saldırısının muhtemelen, 20'den fazla kilit öneme sahip nükleer ve askeri tesise eş zamanlı hava akınlarından oluşacağı ileri sürüldü ve bu tür saldırıların aralarında askerler, nükleer program personeli ve yüzlerce sivilin bulunduğu binlerce kişinin ölümüne neden olacağı belirtildi.
  
Raporda, bir askeri saldırının, İran'ı Nükleer Silahların Yayılmasının Önlenmesi Anlaşması'ndan (NPT) çekilmeye, nükleer programlarını hızlandırmaya ve Irak'taki direnişçilerle Lübnan'daki Hizbullah'a desteğini artırmaya teşvik edeceği yazıldı.
  
Askeri seçeneğin bölgedeki diğer ülkeleri de bu işin içine sokabileceği uyarısının yapıldığı raporda, İsrail güçleri tarafından ABD'ninkinden daha küçük çapta düzenlenecek bir saldırının da olumsuz sonuçlar doğuracağı belirtilerek, şimdiki gerginlikleri gidermek için alternatif yollar bulunması gerektiği ifade edildi.
  
Bush yönetimi, İran nükleer programı konusundaki uluslararası diplomatik çabalara razı olmadığı takdirde güç kullanımını seçeneğini göz ardı etmeyi reddediyor.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle