GeriDünya İran'a nükleer çıkarma
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  19
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İran'a nükleer çıkarma

İran'a nükleer çıkarma
refid:12997710 ilişkili resim dosyası

Tahran yönetiminin nükleer programı konusunda anlaşmayı reddetmesinin ardından, Türkiye tekrar devreye girdi. Dün Tebriz'e gelen Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad ile görüştü.

Afganistan'ın başkenti Kabil'deki temaslarını tamamlayan Davutoğlu, Ahmedinejad ile görüşmek için dün gece İran'ın Tebriz şehrine geldi.        

 

Türkiye ve İran arasında ilk olarak heyetler arası görüşmeler yapıldı. Görüşmelerde Türkiye-İran ve bölgesel ekonomik ilişkilerin gündeme geldiği belirtildi. 

 

Heyetler arası görüşmenin ardından Ahmedinejad, Mutteki ve Davutoğlu'nun yer aldığı baş başa görüşmeye geçildi. Görüşmede, nükleer konuların ele alındığı öğrenildi.

 

Davutoğlu zenginleştirdiği uranyumu yabancı bir ülkede depolamaya ilişkin önerileri reddeden İran liderini ikna etmeye çalıştı. Görüşmeden sonra açıklama yapılmadı.

 

Dışişleri Bakanı Davutoğlu'nun, akşam saatlerinde Türkiye'ye dönmesi bekleniyor.

 

Dışişleri Bakanı'nın sürpriz Tebriz ziyaretinin 5 artı 1 ülkelerinin Brüksel'de gerçekleştireceği İran zirvesinin hemen öncesinde gelmesi dikkat çekti.

 

5 ARTI 1 ÜLKELERİ TOPLANIYOR

 

BM Güvenlik Konseyi'nin daimi üyelerive Almanya'dan oluşan 5 artı 1 ülkeleri, nükleer programını durdurmayı reddeden İran’a karşı alınacak önlemleri görüşmek için Cuma günü Brüksel’de toplanıyor.

 

BM Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu'nun Tahran ile yapılan görüşmeler sonucu ortaya çıkan anlaşma taslağında, İran'ın düşük oranda zenginleştirdiği uranyumunun yüzde 75'ini depolamak için Rusya ve Fransa'ya göndermesi isteniyordu. Krizin çözümü için Ankara’nın da devreye girmesinin ardından, İran'ın nükleer yakıtını Türkiye'de depolaması önerileri de gündeme gelmişti.

Ancak İran, nükleer programı çerçevesinde zenginleştirdiği uranyumu yabancı bir ülkede depolamaya ilişkin önerileri reddetmişti.

Tahran’dan gelen olumsuz cevap üzerine, ABD Başkanı Barack Obama, Washington’ın, İran’a uygulanacak yeni yaptırımlar hakkında müttefikleriyle görüşmeye başladığını söylemişti.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle