GeriDünya İran'a askeri operasyonu bir tek Türkler istemiyor
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İran'a askeri operasyonu bir tek Türkler istemiyor

Pew Araştırma Merkezi’nin kısa bir süre önce yaptığı bir araştırma başta Mısır, Ürdün ve Lübnan olmak üzere birçok Arap ülkesinin vatandaşlarının İran’a karşı sert yaptırımlar uygulanmasına ve İran’ın nükleer programının önüne geçilmesi için askeri operasyon düzenlenmesi fikrine destek verdiğini gösterdi.

Türkiye dahil 22 ülkeden 25 bin kişiyle yapılan araştırmada, bölgede Tahran’ın nükleer hedeflerinin önünü kesmek için askeri operasyon yapılmasına karşı çıkan tek ülke vatandaşları Türkler oldu.

                     

İRAN 18 ÜLKEDE SEVİLMİYOR

Ankete göre, araştırma kapsamındaki Müslüman ülkeler dahil 22 ülkeden 18’inde İran ve Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinecad’a hakkındaki olumsuz görüşlerin yaygın olduğunu söyledi. 16 ülkede ise katılımcılar, nükleer tehlikeye karşı son çare olarak askeri operasyon seçeneğinin düşünülebileceğini ifade etti.

 

Sonuçlar, Avrupa’da Almanların yüzde 86’sının, Fransızların yüzde 81’inin ve İspanyolların yüzde 73’ünün İran’a karşı olumsuz görüş beslediğini gösterirken Ürdün’de katılımcıların yüzde 63’ü Lübnan’da da yüzde 60’ı Tahran hakkında olumsuz görüş belirtti.

 

Pakistan ve Endonezya’da ise İran’a verilen destek sırasıyla yüzde 72 ve yüzde 62 oldu.

 

PAKİSTAN NÜKLEER SİLAHLARA DESTEK VERİYOR

Bu arada araştırma kapsamındaki 22 ülkeden 21’inde, katılımcılar İran’ın nükleer silah sahibi olması fikrine itiraz ederken, tek istisna Pakistan oldu. Almanların yüzde 98’i, Japonların yüzde 96’sı, İngilizlerin yüzde 90’ı, Rusların yüzde 81 ve Çinlilerin yüzde 65 bu konuyla ilgili fikirleri sorulduğunda olumsuz yanıt verdi.

 

Aynı şekilde Mısır’da katılımcıların yüzde 66’sı, Lübnan’da yüzde 64’ü, Türklerin yüzde 63’ü ve Ürdünlerin yüzde 53’ü İran’ın nükleer silah sahibi olmasına karşı çıktı.

 

TEK İSTİSNA TÜRKİYE

Son olarak 22 ülkeden 16’sında katılımcılar İran’ın nükleer silah sahibi olmasındansa ülkeye askeri bir operasyon düzenlenmesini tercih edeceklerini söyledi. ABD’de katılımcıların yüzde 66’sı operasyona evet, yüzde 24’ü de hayır derken Mısır için bu rakamlar sırasıyla yüzde 55’e yüzde 16, Ürdün içinse yüzde 53’e yüzde 20 oldu.

 

Sadece Türkiye’de katılımcılar İran’ın nükleer silah sahibi olmasını askeri operasyona tercih etti.

 

Yorumları Göster
Yorumları Gizle