Dünya Haberleri

DÜNYA

  İran'a ABD'den yaptırım ve İngiltere'den diplomasi seçeneği

  Washington/Londra
  09.02.2005 - 15:14 | Son Güncelleme:

  ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice, İran'ın, Avrupa diplomatik girişimini, nükleer programıyla ilgili sorumluluğunu süresiz geciktirmek için kullanamayacağını belirterek, Tahran'ı BM Güvenlik Konseyi'nin muhtemel yaptırımlarıyla karşı karşıya kalacağı yolunda uyardı. İngiltere Başbakanı Tony Blair, İran'ın nükleer programıyla ilgili gerginliği diplomasinin çözebileceğine inandığını bildirdi.

  ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice,Fox News televizyonuna verdiği demeçte, “İranlılar, Avrupalıların anlaşmasını kabul etmeye niyetli değilse, Güvenlik Konseyi ile karşı karşıya kalacağını bilmeli” diye konuştu.

    

  İran'ın, Avrupalılarla yaptıkları görüşmelerin, faaliyetlerini sürdürmelerine izin verecek türden olmadığını bilmesi gerektiğini belirten Rice, “İran'ın, bunun bir sonu olacağını ve Güvenlik Konseyi ile karşı karşıya kalacağını bilmesi gerekiyor” dedi.

    

  Avrupa ve ABD, İran'ın nükleer programıyla ilgili ne yapılması konusunda görüş ayrılığında bulunuyor. Washington, İran'ın nükleer programının, nükleer silah üretmek amaçlı olduğunu ileri sürüyor. Avrupalılar, bu konunun görüşmelerle, Bush yönetimi ise baskıyla çözülmesini tercih ediyor.   

    

  İran ile görüşmelerini sürdüren İngiltere, Almanya ve Fransa, ABD'den, Tahran'ı nükleer faaliyetlerini sona erdirmeye ikna etmek için görüşmelere destek vermesini istiyor.

   

  BLAIR, İRAN'IN NÜKLEER SORUNUNUN DİPLOMASİYLE ÇÖZÜLMESİNDEN YANA

    

  İngiltere Başbakanı Tony Blair, İran'ın nükleer programıyla ilgili gerginliği diplomasinin çözebileceğine inandığını bildirdi.

   

  Blair, Avam Kamarası'nda yaptığı konuşmada, İran'ın, atom enerjisi otoritesinin kurallarını çiğneyemeyeceğini bilmesinin önemli olduğunu söyledi.

    

  İran'ın, nükleer silah geliştiremeyeceğini bilmesinin de önemli olduğunu belirten Blair, uluslararası toplumun, dileğinin de bu yönde olduğunu kaydetti.

    

  Blair, “Bunun, diplomatik yollarla yapılacağına inandığını” söyledi.

    

  İran, nükleer faaliyetlerinin silah değil nükleer enerji üretmek için olduğunu ileri sürüyor.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı