GeriDünya İran ve Rusya'dan kritik görüşme: Önemli bir aşamaya gelindi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İran ve Rusya'dan kritik görüşme: Önemli bir aşamaya gelindi

İran ve Rusya'dan kritik görüşme: Önemli bir aşamaya gelindi

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Soçi'de düzenlenmesi planlanan Suriye Ulusal Diyalog Kongresi ile ilgili hazırlıklarda önemli bir aşamaya gelindiğini belirterek, "Söz konusu aşamaya Rusya, Türkiye ve İran’ın çabaları sayesinde ulaşıldı." dedi.

Lavrov, başkent Moskova'da İranlı mevkidaşı Cevad Zarif'le yaptığı görüşmeden önce gazetecilere, 29-30 Ocak'ta Rusya'nın Soçi kentinde düzenlenmesi planlanan Suriye Ulusal Diyalog Kongresi'ne ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Rusya, Türkiye ve İran'ın geçen yıl Astana süreciyle başlattığı girişimler sayesinde Cenevre görüşmelerinin de önem kazandığını savunan Lavrov, "Bu üç ülkenin inisiyatifiyle Suriye Ulusal Diyalog Kongresi ile ilgili hazırlıklarda da önemli bir aşamaya gelindi. Söz konusu aşamaya Rusya, Türkiye ve İran'ın çabaları sayesinde ulaşıldı." diye konuştu.

İran ve Rusyadan kritik görüşme: Önemli bir aşamaya gelindi

SİYASİ ÇÖZÜM

Zarif de Lavrov'un değerlendirmelerine katıldığına dikkati çekerek, "Türk ve Rus mevkidaşlarımızla, Ulusal Diyalog Kongresi’nin Suriye'de siyasi çözüme ulaşılması için çalışmaya devam etmeye kararlıyız." ifadelerini kullandı.

RUS BAKANLIK'TAN AÇIKLAMA

Sputnik'in haberine göre Rus Dışişleri Bakanlığı'nın konuyla ilgili yayınladığı açıklamada, "Görüşme sırasında en çok, İran'ın nükleer programı ile ilgili Kapsamlı Ortak Eylem Planı'na yönelik ABD'nin sürdürdüğü olumsuz tutum bağlamında söz konusu planın hayata geçirilmesine yönelik konulara yer verildi. Taraflar, Kapsamlı Ortak Eylem Planı'nın uygulamasına bağlı kaldıklarını ve anlaşma kapsamındaki taahhütlerini bundan böyle de iyi niyet çerçevesinde yerine getirmeye hazır olduklarını teyit etti" ifadelerine yer verildi.

MUTABIK KALINDI

Açıklamada ayrıca ‘Kapsamlı Ortak Eylem Planı'nda Washington'un eylemleri sonucunda meydana gelecek olası bir bozulmanın uluslararası ve bölge güvenliğinin ve istikrarın korunması göreviyle çelişeceği, nükleer silahların yayılmasına yönelik çok yönlü önleme çabalarını olumsuz etkileyeceği konusunda mutabık kaldığı' kaydedildi.

Bakanların bu konudaki ikili temaslarını yoğun bir şekilde sürdürmeyi kararlaştırdıkları belirtilen açıklamada ayrıca tarafların, Suriye'deki durum da dâhil olmak üzere gündemdeki birçok bölgesel sorunu da ele aldıkları ifade edildi.

 

Yorumları Göster
Yorumları Gizle