Dünya Haberleri

DÜNYA

  İran UAEK ile işbirliğini kesebilir

  TAHRAN (A.A)
  10.08.2006 - 16:07 | Son Güncelleme:

  İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, ülkesinin nükleer teknolojiyi elde etme hakkının çiğnenmesi durumunda Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu (UAEK) ile işbirliğini kesebileceklerini ima etti.

  İran öğrenci ajansı İSNA'nın haberine göre, Ahmedinejad, Hindistan'da yayımlanan günlük bir gazeteye verdiği demeçte, ABD ve bazı Batı ülkelerinin İran'ın barışçıl amaçlı nükleer teknolojiyi elde etmesine karşı çıktıklarını anımsattı ve “Bu, onların dünyaya hakim olma düşüncelerinden kaynaklanıyor” dedi.

  İran milletinin kendi hakkında kararlı olduğunu belirten Ahmedinejad, “Bizi bu haktan mahrum etmek isteyen düşmanlarımız başarısız olacak” diye konuştu.

  Bütün nükleer faaliyetlerinin barışçıl amaçlı olduğunu, uluslararası kurallar çerçevesinde hareket ettiklerini anlatan Ahmedinejad, bu nedenle nükleer faaliyetlerin devamından ve bu alandaki ilerlemeden endişe duymadığını kaydetti.
  Ahmedinejad, 5+1 ülkelerinin önerisine değinirken de kendilerinin öneriyi inceledikleri sırada BM Güvenlik Konseyi'nde aleyhlerinde karar alındığını anımsattı ve “Bu karar onların dürüst olmadıklarını gösterdi. Ancak bu kararların İran açısından hiçbir önemi yok” dedi.

  Ahmedinejad, “Nükleer teknoloji hakkımız çiğnenirse UAEK ile işbirliğini gözden geçiririz” dedi. Ahmedinejad, İran doğal gazını Pakistan üzerinden Hindistan'a taşıyacak doğal gaz boru hattı projesine ilişkin soruyu yanıtlarken de projenin gerçekleşmesini umduğunu söylemekle yetindi.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı