Dünya Haberleri

DÜNYA

  İran takas mektubunu UAEK’ya sundu

  Hürriyet Haber
  25.05.2010 - 00:00 | Son Güncelleme:

  İran, Türkiye ve Brezilya aracılığıyla vardığı, sahip olduğu düşük düzeyde zenginleştirilmiş uranyumun takası anlaşmasına ilişkin mektubu dün Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu’na (UAEK) sundu.

  İran Atom Enerjisi Kurumu Başkanı Ali Ekber Salihi’nin imzasını taşıyan mektup, UAEK Başkanı Yukiya Amano’ya iletildi. Arapça yayın yapan İran televizyonu El Alem’in haberine göre, Salihi’nin mektubunda anlaşma, İran’ın nükleer faaliyetleri konusunda başgösteren gerginliğin giderilmesi açısından önemli bir adım olarak gösteriliyor. İran’ın yarı resmi Fars ajansı da mektubun, uranyum takası konusunda yapılacak daha detaylı görüşmeler için başlangıç olduğunu bildirdi.
  Türkiye olumlu buldu
  Türkiye, İran’ın UAEK ilettiği mektubun içeriğini olumlu ve yapıcı bulduğunu ve muhataplarından da sürecin sağlıklı biçimde ileriye götürülmesi için benzer bir tutum sergilemesini beklediğini açıkladı. Dışişleri Bakanlığı, İran’ın mektubunda Türkiye ve Brezilya ile imzaladığı ortak deklarasyonda ifade edilen sürece bağlı olduğunu birkaç kez belirttiğini açıkladı.

  WP: Türkiye ile ABD ilişkileri gerilebilir

  İRAN, Türkiye ve Brezilya tarafından geçen hafta Tahran’da imzalanan uranyum takası anlaşmasının Türk-Amerikan ilişkilerinde gerginliğe yol açabileceği belirtildi.
  Washington Post gazetesinde yayımlanan Janine Zacharia imzalı yorumda, “İran ile ilgili tartışma, iki müttefik olan ABD ve Türkiye arasındaki ilişkileri daha da gerebilir” denildi.
  Başkan Barack Obama’nın geçen yıl, ABD ile Türkiye’nin zamanın zorluklarının üstesinden gelmede birlikte çalışması gerektiği yönündeki sözlerinin hatırlatıldığı yazıda, “Bu ay müttefikler bundan daha uyumsuz olamazdı” ifadesi kullanıldı. Yazı şöyle devam ediyor:
  “İran’ın uranyumun bir kısmının yurt ışına gönderilmesini öngören anlaşmada Türkiye’nin arabuluculuğu, Obama yönetiminin İran’a yeni yaptırımlar paketi üzerinde BM Güvenlik Konseyi’nde uzlaşı çabalarını tehdit ediyor. Bu durum, ABD’li yetkilileri derinden kızdırıyor.”
  Türkiye uzmanı Henri Barkey, “Türkler için bir Pirus zaferi olabilir. ABD’nin işine burunlarını soktukları için üçüncü dünyadan muhteşem durabilirler. Aslında ABD ile ilişkilerini daha da geriyorlar” dedi.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı