GeriDünya İran: Suudi Arabistan'la görüşmelere hazırız
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İran: Suudi Arabistan'la görüşmelere hazırız

İran: Suudi Arabistan'la görüşmelere hazırız

İran, bölgesel barışı sağlamak için Suudi Arabistan ile görüşmelere hazır olduğunu Birleşmiş Milletler'e gönderdiği bir mektupla açıkladı.

İran'ın BM temsilcisi Golamali Khoshru'nun, BM Genel Sekreteri Antonio Guterres'e ilettiği mektupta, "Bölgemizde gerilimin artması gibi bir isteğimiz ve böyle bir durumdan hiçbir çıkarımız yoktur" denildi. İran bu tavrı, Suudi veliaht yardımcısı Prens Muhamed bin Salman'ın  "yasal olmayan ve kışkırtıcı" sözlerine rağmen benimsediğini belirtti.  Khoshru mektupta, "Diyalog ve bölgesel güvenliğin güçlenmesine yardımcı olmak için, istikrar bozucu aşırı şiddetle ve mezhepsel nefretle mücadele etmeye her zamanki gibi hazırız" dedi.   

Prens Muhammed bin Salman, Salı günü yaptığı açıklamada, Sünni Suudi Arabistan krallğı ile Şii din devleti İranarasındaki etki mücadelesinin, Suudi Arabistan'da değil, İran'ın içinde yaşanması gerektiğini söylemişti.  İki ülke, Ortadoğu'da üstünlük için çekişiyorlar ve Suriye savaşında karşıt tarafları destekliyorlar. Khoshru, "Uluslararası toplumun Suudi Arabistan'ı bölgede ve tüm dünyada terörizm ve aşırı eylemciliği desteklemekten vazgeçirmek için gerekli adımları atması zorunludur" dedi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle