GeriDünya İran, nükleer malzemeyi Avrupa’dan topluyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İran, nükleer malzemeyi Avrupa’dan topluyor

İngiliz The Guardian Gazetesi, gizli bir istihbarat raporuna dayandırarak verdiği haberde, İran’ın nükleer bomba ve balistik füze yapımı amacıyla Avrupa ülkelerinden parça topladığını yazdı.

Gazetenin kaynak olarak kullandığı 55 sayfalık raporun, "büyük bir AB ülkesinin gizli servisi" tarafından hazırlandığı ve İngiliz, Fransız, Alman ve Belçika istihbaratından derlendiği belirtildi.

Raporda, Kuzey Kore, Suriye ve Pakistan’ın tıpkı İran gibi uranyum zenginleştirme projeleri için nükleer malzeme arayışına girdiği de yer alıyor. Kitle imha silahlarının geliştirilmesine yarayacak nükleer kaçakçılıkta rolü olan şüpheli isimlerin adresleriyle birlikte zikredildiği 1 Temmuz 2005 tarihli raporda, İran’ın sadece nükleer malzeme değil, her tür askeri teknoloji için yöntem bilgisi de satın almaya çalıştığı belirtildi. İran Dışişleri Bakanı Hamid Rıza Asefi, haberin ve sızdırılan "sözde" raporun "maksatlı" olduğunu belirterek, "Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı ile görüşmelerin sürdüğü bir ortamda, şeffaflığımıza gölge düşürülmek isteniyor. Bu bir sabotajdır" dedi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle