Dünya İran Meclisi'nde bir ilk
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  12
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İran Meclisi'nde bir ilk

İran Meclisi'nde bir ilk

İran Meclisi'nde ilk kez kadınlar da boy gösterdi. Hatta bakan adayı olarak gösterilen üç kadın, kürsüye çıkıp konuşma yaptı. Yetmedi, güvenoylaması öncesi yapılan oturumda Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, kabinede kadınların yer almasının bir ihtiyaç olduğunu söyledi. Ahmedinejat'ın üç kadını bakan adayı yapması muhafazakar çevreleri çileden çıkardı.

Ahmedinejad, mecliste yaptığı konuşmada, kadın bakan aday göstermesine ilişkin eleştirilere cevap verdi. "Kadınlar niçin bakan olmasın" diyen ve toplumun yarısını kadınların oluşturduğunu hatırlatan Ahmedinejad, üniversitelerdeki öğrencilerin yüzde 60 ila 70'ini kızların oluşturduğuna dikkati çekti.

Ahmedinejad, kadınların eğitim, sağlık, yönetim, iş gibi sosyal hayatın birçok alanında aktif olduklarını ve görev yaptıklarını söyledi. Kadınların birçok alanda daha başarılı işler yaptıklarının tecrübelerle sabit olduğunu anlatan Ahmedinejad, kadınların kabinede yer almasının günümüz gerçekleriyle örtüştüğünü ve bir ihtiyaç olduğunu kaydetti.

Kadın bakan adaylarının teklifi kabul ederek büyük fedakarlık yaptığını ve gelecek nesillere örnek olduğunu belirten Ahmedinejad, milletvekillerinden kadın bakan adaylarına güvenoyu vermelerini istedi.

Ahmedinejad, bakan adayları arasında kadınlara da yer vermekten gurur duyduğunu, bunun dünyaya bir mesaj olduğunu söyledi. İran Cumhurbaşkanı, meseleye doğru bir bakış açısıyla yaklaşılmamasının, telafisi zor zararlara yol açacağı uyarısında da bulundu.

Ahmedinejad, 21 üyeli yeni kabinede Merziye Vahid Destcerdi'yi Sağlık Bakanlığına, Fatıma Acurlu'yu Refah Bakanlığına ve Susan Keşaverz'i de Eğitim Bakanlığına aday göstermişti.

Meclis sabah ve öğleden sonraki oturumlarında 10. hükümet kabinesine güvenoyunu ele aldı. Her bir bakan adayı için ayrı ayrı güven oylaması yapılacağından meclisin çarşamba gününe kadar mesai yapması bekleniyor.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle